Aktuální fotografie dokončené přestavby prostoru před kostelem svatého Marka v Ostravě-Heřmanicích.
Původní stav
Celý prostor prošel revitalizací, kdy asfaltové plochy byly nahrazeny kamennou dlažbou v různých formátech. Prostor získal jasnou definici. Příchod k průčelí kostelu nově lemuje stromová alej s lavičkami. V jižní části jsou umístěny stojany pro kola. Parkoviště je provedeno z drenážní dlažby. Realizace je příjemným překvapením v otázce řešení veřejného prostoru v Ostravě.
MM :
Ono to jde a ne že ne! Super 👍
ELB :
„Realizace je příjemným překvapením v otázce řešení veřejného prostoru v Ostravě.“ Souhlasím, že se v kontextu Ostravy jedná o velmi příjemné překvapení. Má autor článku nějaké vysvětlení, proč bylo možné veřejný prostor upravit takto uměřeně právě v této lokalitě ? Souvisí to s investorem, se způsobem financování, s autorstvím návrhu, s odborností zhotovitele ? Zkrátka, proč se právě tato realizace v okrajové části města tak vymyká z aktuálního ostravského standardu ?
Mx :
Super! Elb: možná, že menší obce na to více dbají, cítí sounáležitost, a často tam rozhodovatelé sami bydlí
26.06.2023 16:51Martin [msstavby.cz] :
ELB: Netroufám si soudit důvody. Můj osobní názor je ten, že byl osloven zkušený autor pro zpracování studie (Kamil Mrva). Jedná se o relativně malý prostor na okraji Ostravy, neštěstí tedy ušel většímu zájmu politiků, kteří se tak do projektu nesnažili napasovat hogo fogo prvky typu fontána s přílivem, materiály které jinde nejsou, prvky popírající fyzikální a mechanické zákony.
Mx: Heřmanice jsou součástí Slezské Ostravy.
ELB :
Martin [msstavby.cz]: Děkuji za odpověď. Tedy asi šťastná kombinace důvodů :) Prostor vypadá velmi uměřeně, adekvátně reaguje na osu kostelní lodi, je řešen prostě, pokud jde o jeho prvky, ale přitom luxusně, pokud jde o materiál (dlažba, pro každou jednu lavičku jeden strom). Rozdíl mezi asfaltovou plochou postsocialistické vesnice a novou dlažbou centrálního prostoru příměstské části je astronomický :) A podle mě je to i výzva pro okolní objekty u kostela, aby se jejich majitelé zamýšleli nad jejich estetizací.
27.06.2023 13:43Dr. Kohn :
Mi osobně na tom vadí to, že ubylo trávníku. Přitom nebylo nutné to takto celé vydláždit.
27.06.2023 14:25Mx :
Martin (Ms): je jedno, že Heřmanice patří pod Slezkou. Mají totiž naprosto vesnický charakter a to i urbanisticky, to je to hlavní. Nic společného s velkoměstem. Většinou v těchto “vesnicích” kandidují místní.
27.06.2023 21:03Erik Gajdošech :
Dr. Kohn:
27.06.2023 21:57Stromy jsou lepší ředění. Poskytne stín, sníží teploty, plocha zeleně bude větší. A prostor pro lidi bude komornější. :)
Martin [msstavby.cz] :
Mx: Vesnický charakter mají. Ale nemají vlastního starostu ani zastupitelstvo. Patří pod Slezskou Ostravu. Starostou je Vereš.
27.06.2023 21:58jvndys :
vizuálně velmi pěkné, co mě ale dost mrzí, tak použitý povrch…tyto žulové kostky jsou silně nepříjemné na chůzi po nich, hlavně pro podpatky, staré lidi apod., taky pro průjezd např. vozíčkáře, kočárku, naopak kostky na parkovacích místech vypadají z obrázku mnohem příjemněji
28.06.2023 13:09panakis :
jvndys: Clovece diky za tvoji ideu. Ja na to nemel koule to tu rict. Ale presne na to jsem myslel. Zenske do kostela chodi na podpadku ne? Ja sem chlap je mi to jedno ALE… Podle me tam mel byt pas velkoformatovych zulovychych bloku ktere by byly pro vozickare a woman friendly, atd. V Detailu je sila. Jinak samozrejme naproste delo co tam vzniklo.
28.06.2023 13:30Dan :
Zdarile!
29.06.2023 08:51