Jeden ze 17 návrhů Městské zásahy 2016.
„Nejpřirozenější a nejjednodušší otužovací prostředek jest: choditi bos.“
Prostředky otužovací jsou:
• Choditi bos
• Choditi bos v Mokré trávě
• Choditi bos po mokrém kamení
• Studená koupel na ruce a nohy
• Polévání kolenou (s poléváním zad nebo bez něho)
• Choditi bos v čerstvě napadlém sněhu Léčení vodou, Šebast. KneippPřilehlé břehy (bermy) řeky Ostravice vymezené Sikorovým mostem a lávkou k Loděnici jsou v současnosti hojně využívány zvláště k činnostem rekreačně – sportovním. Jejich rozšíření o realizačně relativně nenáročný doplněk – bosý chodník (tzv. Kneippovací chodník) by mohl být vítaný doplněk těchto aktivit. Realizace záměru není v rozporu s územním plánem Ostravy, kde jsou oba břehy definovány jako „krajinná zeleň“ a využití těchto ploch pro relaxační a rekreačněsportovní zařízení je přípustné.
Zjednodušeně řečeno se jedná o ohraničené plochy vysypané různými přírodními materiály (kameny rozdílných tvarů a velikostí, kůa apod.) po kterých se chodí naboso. Mezi jednotlivými plochami se chodí po trávě s občasnou koupelí nohou. Pravidelná krátkodobá chůze prokrvuje dolní končetiny a otužuje tělo i ducha. Aktivita je vhodná pro všechny lidi bez rozdílu věku.
Výše uvedená představa je ideová a záměrně zjednosušená. Neřeší detaily typu volby ohraničení stanovišť, kvalitu zatravnění okolních ploch, podobu opěrného zábradlí u vody, velikost stanovišť, ani administrativní stránku věci. Do projektu jsme šli hlavně proto, že bychom rádi měli bosý chodník v blízkém okolí. Nábřeží Ostravice si jej zaslouží!!!
Xavier :
Nesmysl. Boso lze chodit kdekoli, není potřeba vyhazovat další prachy. Sám např. chodím běhat 4-5x týdně, boso a pouze v kraťasích i tričku, i když je třeba -20. A není k tomu ani nutný sníh (i když takových 10 km běhu v čerstvě napadlém sněhu boso, to je nádhera). Dlouholetá práxe, a nikdy žádný problém – když člověk sleduje trasu, nic se mu nestane.
Kromě toho, otužování (tj. posilování imunitního systému) už se dneska moc nenosí. Dnes frčí naučit se imunitní systém (který už pár let není považován za nutně autonomní: http://www.pnas.org/content/111/20/7379.full) rovnou ovládat. Já si tak vyléčil astma a ekzém (dle českých lékařů věci údajně nevyléčitelné) + cca 5 let bez jakékoli virózy či jiné nemoci. Doporučuji! https://www.wimhofmethod.com/ ;-)
09.02.2017 14:48dolil :
Mám pocit, že všechny tyto rádoby nápady jak zkrášlit Ostravu jsou k smíchu/pláči. Tohle už fakt rozum nebere. Město nalilo jistým lidem několik stovek miliónů korun na účet, aby mohl fungovat fotbal, teď přidá pár stovek miliónů aby měli kde trénovat a to vše za hlasitého potlesku několika Baník pičo. A občan, který se prochází městem blije.
V tomto městě to jde všechno zu grunt.
09.02.2017 15:16Václav :
Copak už lidé zapomněli, jak dopadly ty stromy, které byly vysazeny na náplavce? Copak se autoři nezamysleli nad tím, proč jsou tam tak vymleté chodníky? A proč se tomu říká náplavka? :D Dávat cokoli, co není napevno přidělané do oblasti, která je co pár let přirozeně pod vodou je holý nesmysl. :) Se samotným nápadem souhlasím, ale umístění je neuvážené. Musí se však nechat, že další možnosti využití by si ten prostor zasloužil a například širší, pevný (betonový) chodník, lavičky nebo třeba ohniště (napevno samozřejmě) bych uvítal. :)
09.02.2017 16:18Brown :
Boha to je cypovina!!!
10.02.2017 06:40Miv :
Xavier: To zní neuvěřitelně. Vy sám jste tu Wim Hofovu metodu začal praktikovat sám, či s nějakou dopomocí?
13.02.2017 08:41zevloun :
Gratuluji Sikorově mostu
13.02.2017 08:49Xavier :
Miv: Sám, resp. se ženou. Ale chtělo to hodně soukromého bádání. A taky samozřejmě motivaci (věnovat tomu cca 30-40 minut denně) a vůli (na začátku to s tím chladem nebylo vůbec jednoduché). On má Wim na těch stránkách placený desetitýdenní video kurz, který se dá ale sehnat i „černě“ ;-)
14.02.2017 10:26Miv :
Xavier: No tak koukal jsem na úvodní videa a pokud to praktikujete pět let tak to tedy máte můj respekt.
15.02.2017 14:20Xavier :
Miv: Nejkrutější byly ty první zhruba tři měsíce, postupná adaptace na chlad je dost krutá. A chtělo to opravdu silnou vůli, abych to nepřerušoval. Od té doby je to spíše o zvyku a radosti z různých příležitostí, které to skýtá. V prvním měsíci, když jsem na sebe lil pět minut vodu ze studené sprchy, která měla cca 11 stupňů, to byl skutečně šok a utrpení. Teď, když jsem v zimě na horách a vidím třeba nějaký vodopád, kde teče voda kolem 0 stupňů, s radostí se pod ním vyčvachtám v trenclích. A je to skutečně radost! Jak říká Wim Hof, chce to správný „mindset“. Jakmile vám to v hlavě přepne na jeho oblíbenou větu „The cold is your warm friend“, tu radost poznáte taky… :-)
15.02.2017 15:13Michal :
Dočetl jsem k Sikorovu mostu.
15.02.2017 21:00Michal :
Ano, přesně, jak jsem předpokládal.
15.02.2017 21:05Martin [msstavby.cz] :
Michal: Je to jen robot ;)
15.02.2017 21:20acdlcia [msstavby.cz] :
Michal: Je nastaveno dobře.
15.02.2017 21:40