Mariánské Hory se pyšní novou plastikou Srdce kříže, která nenápadně propojuje duchovní a výtvarný prostor. Socha je stylizovaným tvarem srdce, zachovávajícím si tělesnost srdečního svalu, přičemž se jednotlivé formy na vrcholu plastiky protínají ve tvaru kříže.
Srdce kříže. Tak se jmenuje umělecké dílo, které zdobí prostranství v parčíku před farou v ostravské části Mariánské Hory. Nahradilo starý kříž z konce 19. století, který už byl ve velmi špatném technickém stavu.
Autorem unikátního díla je Jaroslav Koléšek, vedoucí ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity.
„Líbila se mi už samotná myšlenka, že se v Mariánských Horách rozhodli jít cestou vytvoření něčeho zcela nového spíše než vytváření repliky starého kříže, který byl v dezolátním stavu. Vedení obvodu se na nás logicky obrátilo jako na svého souseda, protože Fakulta umění Ostravské univerzity sídlí přímo naproti kostelu Panny Marie Královny, s prosbou o pomoc při hledání nové podoby uměleckého díla,“ uvedl Jaroslav Koléšek s tím, že nová plastika v parčíku nyní nenápadně a nenásilně propojuje dva prostory.
„A sice duchovní zastoupený kostelem a farou s výtvarným, který reprezentuje protější budova Fakulty umění Ostravské univerzity,“ pokračoval.
Ostravský sochař vytvořil Srdce kříže tak, že zjednodušeným tvarem znázornil srdce jako sval včetně forem připomínajících tepny. A dvě z nich pak tvoří i symbolický kříž.
„Ten je dobře viditelný ze směru od vstupu do kostela, ale patrný obrys lze rozeznat i z protější strany, tedy od Fakulty umění. Baví mě, že historicky ověřené a často používané symboly se dají udělat znovu, současně a netradičně,“ poznamenal Koléšek, který v plastice pracuje s čitelným obrysem.
„Díky tomu tak dokážou dílo určit, identifikovat i laici, kteří neznají přesný příběh,“ dodal.
Podle Jaroslava Koléška bylo zadání poměrně složité. Už proto, že symbol kříže je hodně silný a určující. „Důležité bylo dodat plastice i prostoru pozitivum, což se povedlo organickým tvaroslovím plastiky.“
Autor na tomto díle pracoval celý rok. Velice důležité bylo podle něj zvolit i adekvátní měřítko. „Na podzim jsem udělal první maketu, na které se ověřovaly proporce, rozměry i umístění celé plastiky,“ přiblížil s tím, že celá koordinace byla nesmírně náročná. „Kupříkladu žulový sloup se dělal v Liberci a plastika byla odlita v Brně. Náročné pak bylo i sladit materiály, struktury i povrchy.“
zdroj + celý článek: patriotmagazin.cz
aggu :
Škoda, že se Mariánské Hory nemohou pyšnit i bezprostředním okolím nové plastiky Srdce kříže, kvalita dláždění a zeleně nápadně propojuje duchovní a výtvarný prostor s nějakou zauralskou maloměstskou ploščadí.
24.07.2019 19:42Čertova Lhotka si drží svůj standard.
marian :
aggu: jako milovnik multikulti bys mel mit marianky rad víc… no nic, uzij si ov jih :-)
25.07.2019 08:48Dejv :
marian: Nezapomeň ponožky do sandálů. Argus do ruky a Ortel do uší :*
25.07.2019 19:22