Konec barevným fasádám v Bohumíně

V Bohumíně pokračují se zateplováním nízkých paneláků. Naplno se rozjela druhá etapa osvědčených hromadných oprav. Letos se nových fasád dočká hned desítka bytových domů. Městskou pokladnu to bude stát 73 milionů korun. Přes třicet procent nákladů však městu pomůže uhradit dotace z evropských fondů. Opravy se dotknou jednatřiceti vchodů s více než čtyřstovkou bytů. Scénář hromadných oprav se přitom nemění. Bude probíhat stejně jako v případě loňských rekonstrukcí nízkých paneláků nebo v předchozích letech věžáků. Domy budou mít zateplené fasády a střechy, nové balkóny, lodžie i vstupy do domů. Ty dostanou nové dveře, schránky a zvonky.

„Vzhledem k tomu, že jde o zhruba padesát let staré panelové domy, navrhl jsem pro ně decentní šedé odstíny fasád s výraznějšími dílčími prvky. Práce se jen výjimečně dotknou interiéru, vše podstatné se bude odehrávat zvenčí. Kromě zateplování fasád a střechy se budou ještě měnit  původní okna ve společných prostorách za nová plastová, na které se nedostalo v rámci předchozích hromadných výměn,“ uvedl architekt Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Obyvatelé rekonstruovaných paneláků musejí proto počítat až do podzimu s mírným nepohodlím. Paneláky obepne lešení, okna překryje igelit, vše doplní zvýšená prašnost a hluk ze stavebních prací. Objekty po zateplení dostanou i nové klempířské prvky včetně hromosvodů. Termín dokončení závisí na velikosti konkrétního domu a rozsahu oprav. Některé budou hotovy už v srpnu, jinde se práce protáhnou až do listopadu. „Zásah, který se obyvatel rekonstruovaných paneláků dotkne nejvíce, je kompletní přestavba lodžií. Měnit se budou podlahy a zábradlí, proto budou lodžie po dobu jejich opravy zcela nepřístupné. Naši nájemníci z tohoto důvodu neplatí po dobu oprav za jejich  užívání nájemné,“ upřesnila Jitka Ptošková, vedoucí odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Město vlastní 4,3 tisíce bytů, a je tak v Bohumíně největším vlastníkem bytového fondu. Ročně na nájemném vybere 140 milionů korun a vše investuje zpět do oprav, investic a správy domů a bytů. V posledních pěti letech vyměnilo za 60 milionů korun v 1700 bytech stará okna za nová plastová, na centrální zásobování teplem z dětmarovického teplovodu napojilo za 140 milionů korun téměř 700 bytů a dokončilo hromadnou rekonstrukci 10 věžáků za 100 milionů korun. Vloni si první série zateplování nízkých paneláků vyžádala u šesti domů 40 milionů korun. Letos by mělo jít do oprav a investic městských domů 161 milionů korun. Kromě oprav nízkých paneláků se například napojují další domy na teplovod z dětmarovické elektrárny.

I přes hromadné rekonstrukce se nájem v městských bytech až do roku 2018 zvyšovat nebude. „Chceme tak Bohumíňáky odměnit za to, že si plní své povinnosti a že za nájem pravidelně platí. I přes naše hromadné opravy na nájmu nic nepoznají. Jen se jim zlepší kvalita bydlení,“ doplnil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Lucie Kolková
tisková mluvčí

zdroj: mesto-bohumin.cz

Související články


Komentáře

  1. Ivo Domorák :

    Konečně. Za ty barvy děkuji, už mi ty nekoncepční dětské omalovánky docela lezly na nervy… :-)

    Thumb up 30 Thumb down 0
  2. Summerboy :

    Ty vizualizace vypadaji primo hezky! Kdo by to byl rekl!

    Thumb up 21 Thumb down 0
  3. aggu :

    Vizualizace nezahrnuje: uliční bordel, reklamní bordel, rozbité silnice, rozbité chodníky, les značek, příkazů a zákazů, obličeje imrvere naštvaných (slušných) lidí.
    Politik, který by pohnul aspoň s jedním tím, se ještě v Česku nenarodil. A pokud se narodil, tak jeho entuziasmus umře při koaličních jednáních něco za něco.
    Pochopte, bohumínští/ostravští/čeští polici nemají nejmenší zájem o svá města. Kdyby měli, už dávno to tu vypadá jako v Holandsku.
    Výhodu mají ta města, kde se jejich předci snažili a něco vybudovali. Tam kde se nesnažili, nebo to už nestihli, je logicky problém.

    Thumb up 7 Thumb down 3
  4. Honza :

    Když jsem tento článek četl, velmi mě to potěšilo a to tak, že jsem musel napsat městskému architektovi, že mu držím palce. Ono to není jednoduché, když poté, co se objeví tento článek, se ve stejných novinách objevil následující článek:
    Šedošedé
    panelové retro
    Procházím se Bohumínem
    a prožívám déjà vu – pocit
    dávno viděného. Jeden
    šedý panelák, druhý, třetí…
    To už tu přece kdysi bylo.
    Šedý panel, beton, brizolit,
    celé město bylo šedivé,
    a vlastně i lidé v něm. Pak
    Bohumín zkrásněl, fasády
    domů se postupně rozzářily.
    A teď je tu ta šeď znova.
    Všechny v poslední době opravované
    městské domy mají šedou
    barvu. V Oku jsem se dočetla, že
    jde o starší domy, kterým by prý
    barva neslušela. Nevím, byla tam
    taky fotka čtyřpodlažníko paneláku,
    který teď má fasádu ve dvou
    odstínech žluté – a vypadá docela
    pěkně. Ovšem nově bude šedošedý
    (původně jsem se domnívala,
    že šedá fasáda na fotce je »před«
    a žlutá po opravě). Ani při pohledu
    na paneláky v Alešově ulici není
    jasné, že už jsou zrekonstruované,
    šedošedá fasáda vypadá úplně stejně,
    jako ten původní panel.
    A to evidentně není konec. Na
    facebooku městského architekta
    jsem viděla další »pestrošedé«
    návrhy opravovaných domů s poznámkou,
    že jde o starší domy,
    takže prý decentně. Ovšem nové
    domy opravu zjevně nepotřebují,
    opravují se jen ty staré… Takže to
    vážně budou všechny šedivé?
    Šedá je nesporně praktická,
    nešpiní se. A je možná »in, cool
    a trendy«. A já mám možná jen
    špatný vkus. Ale co když je nás
    takových víc, kteří nechápeme tu
    decentní krásu šedé? U nás v Bohumíně
    radnice často žádá občany
    o názor na záležitosti dalšího
    rozvoje města. Napadá mne, že
    by možná nebyla od věci anketa,
    zda lidé chtějí, aby Bohumín zase
    zešedivěl. Za sebe hlasuji proti
    šedivosti. Nemyslím, že by fasády
    v pastelových barvách, různých
    odstínech okru, teplé žluti, ale
    i tyrkysu a další, které už v Bohumíně
    máme, urážely něčí oko.
    A co si o šedošedém panelovém
    retru myslíte vy?
    Mirka HRBÁČOVÁ

    Thumb up 1 Thumb down 1
  5. thvari :

    Honza: „A á mám možná jen špatný vkus.“ Mám úplně nejradši, když si autorka odpovídá sama… člověk se pak ani nemusí namáhat.

    Navíc celá ta konstrukce argumentu je postavená na hlavu. Mirka Hrbáčová tvrdí, že šedá tam nemá být, protože jí připomíná komunismus, a šedá na panelech rovnala se šedé v lidských životech. Takže cokoli nám připomíná komunismus má být nahrazeno? Pak to sídliště rovnou můžou zbořit a nechť tam postaví krásné moderní bydlení podle archietktonického návrhu, který uspěje v otevřené architektonické soutěži!

    Thumb up 10 Thumb down 2
  6. aldik :

    Hnusná šeď. Barvy jsou hezčí ;)

    Thumb up 2 Thumb down 14
  7. Tano :

    aldik: Také nemám rád pouze šedé domy, ale šedá s barevnými doplňky je pěkná.

    Thumb up 10 Thumb down 0
  8. MarianL :

    Je to opravdu chvályhodné. Po Zlíně (Jižní Svahy) má Bohumín druhý správný přístup v republice. Třeba to jednou fakt dojde tak daleko, že se bude vyloženě dodržovat původní vzhled, který je zpravidla tím nejlepším, co se pro panelák dalo vymyslet. Viz zde příklad na poměrně obyčejném paneláku OP1.11. A co teprve ty z 60. let, které měly pásová okna a obecně lepší nápad :) http://panelaky.info/wp-content/uploads/2017/09/V-OS-rekonstrukce.jpg

    Thumb up 1 Thumb down 0
  9. MarianL :

    Omlouvám se, zapomněl jsem vložit odkaz k tomu „poměrně obyčejnému OP1.11“ – http://panelaky.info/wp-content/uploads/2017/08/SPARY.png

    Thumb up 1 Thumb down 0
  10. MaG :

    A co tak tlumené, přírodní barvy? Např. šedomodrá. http://sliwky49.info

    Thumb up 1 Thumb down 0
  11. Marek :

    MaG: Pěkné, jen tomu chybí ty spáry, pozvedlo by to o úroveň výš

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.