Komunitní FVE v Kopřivnici

Malé bytové družstvo v Kopřivnici patří k průkopníkům na poli komunitní energetiky a využívání zelených zdrojů energie. Na střeše osmipatrového paneláku na ulici Francouzské už od léta stojí fotovoltaická elektrárna.

Po překonání administrativních a technických nástrah už funguje a pomáhá obyvatelům domu číslo 1186 snižovat náklady nejen na vytápění a teplou vodu, ale i svícení a provoz elektrických spotřebičů.

Stavba sluneční elektrárny na střeše domu není nahodilou akcí, ale dalším krokem konkrétního bytového družstva na cestě ke snížení energetické náročnosti domu. Ta začala nedlouho po koupi původně obecního bytového domu jeho zateplením od sklepa po střechu, výměnou všech oken a zasklením lodžií. „To byl základ. Díky tomu jsme začali razantně šetřit náklady a spořit peníze na další investice. Ta přišla zhruba po sedmi letech, kdy jsme se odstřihli od systému dálkového vytápění a pro ohřev teplé vody stejně jako vytápění domu jsme začali využívat tepelná čerpadla,“ říká Petr Janík, předseda Bytového družstva Francouzská 1186. Tepelná čerpadla, která dokáží pokrýt spotřebu celého domu až do teploty okolo -15 stupňů Celsia, za dalších šest let dokázala přesvědčit družstevníky o tom, že podobné investice mají smyl. „Když jsem přišel s projektem stavby elektrárny, měli jsme už díky našim předchozím krokům našetřeno zhruba 90 % potřebných prostředků a navíc zrovna začínalo turbulentní období na energetických trzích, takže všichni nájemníci byli pro,“ vzpomíná Petr Janík.

Následovalo hledání vhodné specializované firmy, projektování elektrárny, výběr vhodných panelů, baterií a dalšího vybavení a následně v létě i samotná instalace. Na střechu se podařilo umístit panely o celkovém výkonu 38 kWh. Ve sklepě jsou pak baterie se zhruba dvojnásobnou kapacitou, což umožňuje využívat uloženou energii ze slunce i během noci. „Pořízení samotné elektrárny a veškerých souvisejících technologií nás přišlo zhruba na 2,4 milionu korun, přičemž zhruba 1,2 milionu jsme získali na dotacích z programu Zelená úsporám. Díky našetřeným prostředkům jsme tak celou investici zvládli v podstatě bez úvěru. Půjčku jsme si vzali jen na období několika měsíců, než došlo k vyplacení přiznaných dotací, a následně ji obratem splatili,“ popsal Petr Janík, který veškeré náležitosti spojené s budováním elektrárny pro bytové družstvo vyřizoval zhruba rok. Vložená investice by se měla podle firmy, která elektrárnu navrhla, vrátit během 3–4 let. Předseda družstva je v propočtech opatrnější a počítá, že se vše vrátí za šest až sedm roků v závislosti na vývoji cen elektřiny.

Elektrická energie vyrobená na střeše domu je primárně využívána pro provoz tepelných čerpadel v jeho kotelně. Pokud je produkce vyšší než spotřeba kotelny, dělí se o energii podle dohodnutého koeficientu všechny domácnosti v domě. Spotřebu hlídají speciální chytré elektroměry nově instalované pro každý byt. V zásadě má ale každá domácnost v domě k dispozici 1/32 nespotřebovávané energie. Pokud by elektřinu nespotřebovali v danou chvíli ani kotelna, ani obyvatelé domu, bude ji družstvo prodávat do distribuční sítě za spotové ceny. „K takové situaci bude zřejmě docházet jen zřídka v letních slunečních dnech, kdy je malá spotřeba v kotelně a slunce do panelů na střeše intenzivně svítí, ale i tak jsme nemohli elektrárnu začít provozovat dříve, než jsme měli uzavřenu smlouvu s odběratelem případných přebytků,“ prozradil Petr Janík jedno z netušených úskalí. Podle projektu by elektrárna na střeše mohla ročně vygenerovat úsporu ve výši asi 180 tisíc korun. „Kolik to bude ve skutečnosti a kolik ušetří odběrem energie ze slunce samotné domácnosti, budeme přesněji vědět po prvním roce fungování. Odhaduji, že elektrárna by mohla v létě jednotlivým bytům vygenerovat až pětinovou úsporu,“ uvedl předseda družstva Janík.

Ani průkopnickou instalací fotovoltaické elektrárny na střechu paneláku plány zdejšího bytového družstva na využívání obnovitelných zdrojů nekončí. Další vizí je instalace několika malých větrných turbín, které by mohly nahrazovat produkci elektřiny ze slunce během podzimu a zimy, kdy sice není tolik slunečných dnů, ale zase mnohem častěji fouká.

„Zásadní v tomto ohledu bude výběr správných nehlučných turbín, protože si samozřejmě nenainstalujeme na střechu něco, co by hlukem rušilo čtyři patra domu. Každopádně možnosti jsou, a než zase uspoříme na další investici, budeme mít dost času vybrat technologii, která bude vyhovující a znovu nás posune o krůček dál k energetické nezávislosti našeho domu,“ doplnil Petr Janík.

zdroj: koprivnice.cz

Související články


Komentáře

  1. Dubayy Cop :

    Koukám na tu sněhovou kalamitu a přemýšlím, o kolik se asi obyvatelům domu číslo 1186 v podhůří Beskyd se 40 letními a 100 mrazovými dny v roce sniží náklady na vytápění a teplou vodu právě dnes. Já vím, ostatní jim to dnes doplatí a v létě zase povinně vykoupí. Protože každý odběratel elektřiny je vlastně členem jejich průkopnické komunity :)

    Thumb up 22 Thumb down 15
  2. Luman :

    Za mě skvělé! 100 mrazových dnů, no nevím, kdy tam pán naposledy byl… Tepelná čerpadla, jak bylo uvedeno, fungují do -15. Mám doma také obojí a budu FVE rozšiřovat + baterie. Navíc může dům v době kdy méně svítí slunce nabíjet baterie přes noc za velice levný proud. Kromě příspěvku na POZE ostatní nic neplatí. A dotace jdou z povolenek.

    Thumb up 5 Thumb down 17
  3. adamous :

    Je to bozi, hlavne by me jeste zajimalo, kolik padlo/padne emisi na vyrobu a pozdejsi likvidaci tech panelu, baterii atd. Ted uz bude jen lepe! :D

    Thumb up 11 Thumb down 10
  4. Dubayy Cop :

    Luman: Ostatní NIC neplatí, KROMĚ …. :)

    Zelení, dnes tedy nově modrozelení, často argumentují tím, že průmysl má platit za způsobené externality. Pro investice do FVE to však najednou neplatí, tam se musí na externalitách naopak podílet ti, kteří z FVE nic nemají. Nemluvě o otázkách bezpečnosti a těžby surovin, tak skvěle obnovitelné FVE jsou :) Jinak, proč bys nerozšířil, když to nebudeš platit, to je logika dnešního modrozeleného mainstreamu redukovaného na kupecké počty o poskytnutých dotacích z povolenkového výpalného. Hyperprodukce a hyperspotřeba spojená s drancováním přírodních zdrojů ale jede dál, jen ji tihle „průkopníci na poli komunitní energetiky“ nevidí na vlastní oči, protože komunistická diktatura Čína vykrádá přírodní zdroje rozvojových zemí a u nás mezitím jezdí „bezemisní“ elektrovozy a vyrábíme „bezemisní“ energii. A malý jaderný reaktor do každé vsi a uložiště odpadu ve sklepě, jistě a teď tu o Červené, pardon Modrozelené karkulce :)

    Thumb up 17 Thumb down 7
  5. PetrP :

    Dubayy Cop: 🤦

    Thumb up 4 Thumb down 16
  6. Dubayy Cop :

    „… 1. prosince po 14. hodině je Německo sevřeno sněhem, mrazem a inverzí. Ale jak si teď soláry a větrníky vedou? Na portále jsou přesná aktuální čísla za posledních 24 hodin (která se samozřejmě mění s časem přečtení daného čtenáře článku): z více než 41 % pokrytí výkonu okamžité spotřeby elektřiny (66 GW) zachraňují německé uhelné elektrárny, které z celkové své kapacity 38 GW (napůl černé, napůl hnědé uhlí) využívají 73 % (28 GW). Další emisní zdroje – paroplynové elektrárny – aktuálně pokrývají 23 % spotřeby elektřiny v Německu, když jejich celková kapacita 32 GW jede na 42 % (15 GW). Vzývané a 22 let dotované solární elektrárny (instalovaná kapacita neuvěřitelných 67 GW) skomírají na dvou procentech dodávky a větrníky (66 GW) pracují jen ze čtyř procent. Biomasa a vodní zdroje se podílejí na dodávkách 18 procenty. Takže soustavu ještě musí aspoň nepatrně posilovat ten nejhorší zdroj: výroba elektřiny z ropy dodávkou 1,24 % výkonu elektroenergetické soustavy. V této situaci se Německo neobejde bez dovozu elektřiny: na prvním místě z Česka (pokrytí 3,8 % potřeb Německa) a z Rakouska (3,5 %).“

    „Teď právě německé uhelné, plynové a ropné elektrárny produkují emise CO₂ 718 gramů na 1 kWh elektřiny. To je dokonce podstatně více než „málo zelené“ Česko (627 g/kWh). Taková jaderná Francie dodává 70 % své elektřiny z jaderných reaktorů a má odpovídající nízké emise, jen 84 g/kWh.“

    https://svethospodarstvi.cz/komentare/do-evropy-prisla-zima-a-nemecke-energiewende-dosly-penize/

    Wir schaffen das, wieder und wieder …

    Thumb up 13 Thumb down 5
  7. Roman :

    Dubayy Cop: To je ale neskutečně omezený pohled. Podíváte-li se na jiné dny, stává se, že OZE dokážou pokrýt až 100% spotřeby elektrické energie. Dokonce i v zimě. Energetický mix se nebuduje na určité dny, ale má dlouhodobý plán rozvoje. Nepopírám, že jsou dny, kdy uhlí dělá významnou položku ve výrobě el. energie. I tohle ale za pár let skončí s masivní rozvojem, kterým Německo prochází.

    My se teď směje, ale brzy se smát přestaneme a budeme dalšímu odvětví závidět.

    Thumb up 4 Thumb down 13
  8. Dubayy Cop :

    Roman: Rád si svůj „neskutečně omezený pohled“ rozšířím.
    1.Uvádíte, že OZE dokážou pokrýt i v zimě 100% dodávky EE. Můžete to prosím dokladovat ? Stačí mi odkaz na nějaký článek, který to popisuje a dokládá konkrétními čísly.
    2.Uvádíte, že skončí výroba EE uhlím a to díky „masivnímu rozvoji, kterým Německo prochází“. Můžete prosím napsat, jak konkrétně proběhne v Německu posun dodávky EE z OZE od aktuálních reálných 24 % dodávky v zimním období na 100% dodávky v zimním období, bez uhlí od roku 2030, bez zemního plynu po roce 2035, bez JE ?
    Děkuji.

    Thumb up 13 Thumb down 1
  9. adamous :

    Tady je jinak denni mapa uhlikove intenzity, zajimavy je ten pohled na Nemecko v ruznych casovych obdobich :) https://app.electricitymaps.com/map

    Thumb up 2 Thumb down 0
  10. davidb :

    adamous:
    Drsná mapa!
    Norsko jede přes vodu.
    Dánsko vítr a biomasa.

    Thumb up 1 Thumb down 11
  11. Kicruj :

    Jestli se včera někdo proběhl se smetákem aspoň trochu, tak jim slunko dneska barák vytopí :) Kombo zateplené bytovky a tepelných čerpadel je super. Osobně bych tedy ještě přidal svislé panely na jih a západ, aby maximalizovali elektřinu v době špiček, ale to klidně mohou udělat až podle zkušeností..

    Thumb up 4 Thumb down 11
  12. Dubayy Cop :

    davidb: Norsko OK (voda cca 90% plus malý import z DK, GB a NL). Ale u Dánska jste přehlédnul uhlí. Uhlí včera na 1.místě, dnes na 2.místě. Dnes vede v Dánsku vítr (20,15%), následuje uhlí (16,81%), biomasa (11.26%), plyn (7,7%)a ropa (0,83%). FVE 0%. 23,35% import elektřiny z Německa, 8% export do Norska.

    Thumb up 10 Thumb down 2
  13. davidb :

    Dubayy Cop:
    Měl jsem rozkliknuté východní Dánsko – 12 měsíců = 480 GWh vítr, 190 biomasa, 130 uhlí, 76 plyn (72 % obnovitelné zdroje).
    V západním Dánsku je to 1200 GWh, 270 uhlí, 190 biomasa, 150 plyn (76 % obnovitelné).

    Denní přehledy mě vůbec nezajímají.

    Thumb up 2 Thumb down 11
  14. Dubayy Cop :

    davidb: No jistě, denní přehledy mimo zájem, protože zima, mráz, sníh a bezvětří neexistují.

    Thumb up 11 Thumb down 5
  15. davidb :

    Dubayy Cop:
    Jasně že jsou výkyvy kvůli počasí.
    Proto mají namixované 4 různé zdroje.
    Ale pro ekologii je důležitější, že ročně 3/4 energie ekologicky.
    To nerozporuje to, že několik dnů můžou být 100% neekologické.

    Thumb up 3 Thumb down 11
  16. Dan :

    Dubayy Cop: A kolik dnu v roce tvori ty, kdy na solarech lezi snih?

    Thumb up 3 Thumb down 11
  17. Dubayy Cop :

    Dan: To záleží hodně na tom, jestli jsou ty FVE v Ras Al Khaimah, nebo v Oulu. Pokud jde o Kopřivnici, tak je to vlastně jedno, protože, jak jsem již psal, na průkopnickou komunitu se složí všichni ostatní odběratelé, takže průkopníci nezmrznou, lhostejno na počtu dnů pod sněhem.

    Thumb up 11 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.