Komín v Místku zmizí

Baziliku ve Frýdku-Místku už nebude clonit továrenský komín. Majitel areálu bývalé Lembergerovy továrny v Hálkově ulici společnost Marlenka ohlásila jeho demolici. Začíná také rozsáhlá rekonstrukce chrámu za téměř 50 milionů korun. Kromě výrazných zásahů v interiéru se veřejnosti zpřístupní i krypta pod kostelem.

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku už nebude schovaná za komínem. Vysoký továrenský komín brání v pohledu na chrám od minulého režimu. Byl postaven záměrně jako překážka ve výhledu pro přijíždějící do města od Ostravy i Olomouce. Jeho demolice začne 21. srpna 2024.

Areál bývalé Lembergerovy továrny v Hálkově ulici vlastní výrobce medových dortů společnost Marlenka. V tehdejším zámečku vybuduje muzeum a za ním výrobní halu. S komínem se počítalo na vyhlídkovou věž, jeho stav to však neumožňuje.

„Rozhodli jsme se, že komín zbouráme. Bude nás to stát skoro tři miliony korun, ale komunistický symbol bude pryč a bazilika bude pěkně vidět,“ uvedl zakladatel společnosti Marlenka Gevorg Avetisjan.

V bazilice zároveň startuje také rozsáhlá a nezbytná rekonstrukce, kterou si chrám už žádal.

„Bazilika Navštívení Panny Marie je výraznou dominantou Frýdku-Místku. Jsem rád, že chrám teď farnost svěřila do rukou odborníků, aby se v co nejlepším stavu uchovala i pro generace následující, a jako město na opravu rádi přispíváme. Těší mě mimořádně také to, že pohledu na tuto dominantu při příjezdu do města ve směru od Ostravy i Olomouce už nebude zaclánět bývalý slezanský komín, který půjde brzy k zemi. Městu se tak vrátí jeho původní panorama,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Nejvýraznější novinkou bude zpřístupnění krypty pod kostelem, která ukrývá ostatky utonulých poutníků a kněží.

„Návštěvníkům baziliky zpřístupníme kryptu. Chystáme také úplně nové zázemí pro průvodce v kostele. Myslíme také na ty, kteří chtějí v bazilice přes den najít klidné místo k modlitbě a připravíme pro ně adorační kapli,“ zmiňuje chystané novinky Miroslav Přikryl, vedoucí odboru dotačních projektů a církevní turistiky na biskupství v Ostravě. Mariánský chrám se dočká nové výmalby, opravy varhan i nového osvětlení. Žlutou a modrou výmalbu na stěnách nahradí kombinace šedé a růžové, která je daleko bližší baroknímu originálu.

„O zpřístupnění krypty jsme dlouho usilovali. Jsem rád, že k tomu nyní dojde. Jde o výraznou atraktivitu nejen pro občany našeho města, ale i v rámci cestovního ruchu v širém okolí,“ pochválil záměr náměstek primátora pro sociální péči, sociální služby, zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Marcel Sikora (SPOLU).

Padesátimilionové náklady pomůže z většiny pokrýt operační program Evropské unie IROP (cca 34 milionů korun). Moravskoslezský kraj přispěje částkou 5 milionů, město Frýdek-Místek přidává 4 miliony a zbývající částku 5,6 milionu chce farnost získat prostřednictvím veřejné sbírky. Rekonstrukce má trvat dva roky, chrám se tedy opět otevře v roce 2026. Pohled na baziliku se projasní ještě letos v létě, demolice komína má být hotova do konce prázdnin.

pramen: frydekmistek.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

  1. Martin :

    Opravte si název komín není ve Frýdku, ale v Místku, nebo když tak ve Frýdku – Místku

    Thumb up 10 Thumb down 8
  2. PetrK :

    Martin: ještě že ses tu stavil, tahle informace totiž staví celou věc do úplně jiného světla

    Thumb up 20 Thumb down 11
  3. abc :

    Martin: Osvěta je záslužná, jen stejně jako v článku ve Frýdku-Místku bez mezer. Taky Radiožurnál informuje řidiče o příjezdu do Frýdku po dálnici od Ostravy, a místní se můžou pousmát.

    Thumb up 7 Thumb down 0
  4. Adam :

    PetrK: pro ostraváka to zní jako synonyma … ale jsou to názvy dvou měst (dnes částí). Tak je to to samé, jako by v novinách psali o Hornbachu v Porubě, nebo Ostravské radnici v Zábřehu. Prostě paskvil

    Thumb up 6 Thumb down 4
  5. Vladimir Chamrad :

    Větší kravinu jste si už nemohli vymyslet!!!Žiju ve svým rodným městě sedmdesát let, zažil jsem oba režimy, ale to co se děje teď za bordel, tak komunisti by měli mít svatozář!!Ano dělali svinstva, ale proti dnešku byli úplní šumaři!!?!Nejsem a nebyl jsem komunista, ale dnešní doba je to nejhorší co mohlo český národ potkat!!89 rok přinesl změnu, ale představovali jsme si to jinak než ten bordel, který tady je tady teď!!!Chudáci naše děti a vnuci_!

    Thumb up 1 Thumb down 18
  6. Hans :

    Vladimir Chamrad: To jak komunističtí plánovači a politici navždy zničili okolí baziliky ve Frýdku je zločin. Zbourání komínu je bohužel jen malý krůček k tomu, aby se historické centrum zase polidštilo; ale je to lepší než tam nechat ten komín čoudit dehet uprostřed města.

    Thumb up 2 Thumb down 0
  7. Meechee :

    Vladimir Chamrad: Sice to sem nepatří, protože je to web o stavbách, ale stejně na ten váš slint musím reagovat. NIKDY v historii se lidé neměli tak dobře, jak se mají teď. Nikdy neměli všeho takový dostatek jako mají teď, ale stejně si někteří budou furt na všechno stěžovat. Vy vůbec nemáte tušení, co to znamená, když je ve státě „bordel“ a vůbec netušíte, v jakém blahobytu a přebytku žijete ve srovnání v průměru s 8-mi lidmi z 10 na této planetě. A co se komunistů týče – tolik lidských zvěrstev na vlastních lidech neudělali v celosvětovém měřítku ani náckové. Když pominu, co tady ta komunistická svoloč páchala na lidech, tak dodnes je možné vidět i ta zvěrstva, co napáchala v architektuře a urbanismu měst. Záměrně zastavěné historické budovy, PRIORY v historických centrech, vybourané celé kolonie starých domů, aby se postavila křižovatka, fabrika, komín nebo panelákové sídliště, továrny ve městech, žádná údržba starých a hodnotných staveb, které tuto dobu mnohdy nepřežily … atd. Katedrála ve Frýdku je toho zářným příkladem a má docela štěstí, že se dochovala do dnešních dní. A mimochodem, ten komín je na té příjezdové cestě postavený schválně tak, aby stínil ve výhledu na katedrálu – o tom se dochovaly záznamy.

    Thumb up 10 Thumb down 1
  8. Tony :

    Meechee:
    K pláči, o blahobytu vám poví třetina domácností země na pokraji chudoby a rovnat krutost minulého režimu s německou genocidou několika národů a to včetně jejich významné spolupráci při obsazení ČSSR v roce 1968.

    Pravdu máte, že některé stavby z dob urbanismu zastiňují ty historické, třeba z ulice Malý Koloredov není vidět na kostel sv.Jakuba přes tu panelovou ohavnost Polikninika, kterou decentně vylepšila barva na omítce, kdy ta půjde taky k zemi jako ten komín, když je přes ni vidět jen věžička historického kostelíku?

    A co boj o komunistický hotel Centrum, prostě jak se to komu hodí, že.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.