Další ulice v centru Ostravy přišla o vzrostlé stromy. Nyní se jedná o ulici Blahoslavova.
Ulice Blahoslavova se nachází v blízkosti Komenského sadu a Magistrátu města Ostravy. Byla založena v období okolí let 1920. Při pohledu na různé urbanistické plány nové radnice Velké Ostravy pak můžeme často ulici Blahoslavovu spatřit. Jako ulici parkového typu s oboustrannou alejí. Vlastně celkově mělo být, v porovnání se současný stavem, v okolí magistrátu stromů více.
Urbanistický plán a historický snímek zachycující sice ulici Sadovou, ale dávající obrazovou představu o tom, jak vypadaly ulice v okolí dnešního Magistrátu.
Dnešní stav, kdy je ulice Blahoslavova prakticky bez stromů, je projevem dlouhodobého neutěšeného plánování fungování měst obecně a místní legislativy. Bohužel, téměř již 35 let z tohoto období spadá do období po pádu Železné opony. 35 let můžeme čerpat z míst, kde je urbanismus a plánování městské zeleně fakticky na úrovní vyšší. Blahoslava ulice je příkladem, kdy chodníky jsou cyklicky opravovány tak, že nerespektují kmeny stromů. Inženýrské sítě vedou nejkratšími trasami s použitím nejlevnějších řešení. V podzemí je chaos. Uliční profil je podmíněn autům, které zde jen přes den parkují. Stromy se často nechávají dojít do zdravotního stavu, který již není řešitelný.
A proto dnes ulice Blahoslavova vypadá takto
I když ještě nedávno vypadala ulice takto
Starší snímky zachycují stromů ještě daleko více (čtenáři jistě poznají, že snímky vznikly na podzim)
Obvod Moravská Ostrava a Přívoz informoval o kácení na svých webových stránkách. Jako důvod kácení byl uveden zdravotní stav stromů. Text zmiňuje i opětovnou výsadbu stromů nových. Nezmiňuje již však kde v této ulici by měla výsadba být provedena. Stromů však v lokalitě za posledních 15 let zmizelo daleko více…
V lokalitě okolí Blahoslavovy ulice v Moravské Ostravě a Přívozu dochází dlouhodobě k průběžnému odumírání stromů a jejich následnému kácení právě z důvodu špatného zdravotního stavu a jejich odumírání. Stromy zde rostou ve velmi ztížených podmínkách, v úzkém zeleném pásku mezi komunikací a chodníkem, v bezprostřední blízkosti obrub komunikace.
Na základě aktuálně zjištěného zdravotního stavu stromů a výsledků přístrojového měření – tahových zkoušek bude vykáceno pět nyní již nebezpečných lip a jeden jasan. Stane se tak v době po Velikonocích.
Stromy pak budou nahrazeny v rámci připraveného projektu „Rekonstrukce chodníku Blahoslavova“ pěticí nových stromů. Umístění nových stromů do lokality je přitom velmi problematické, jelikož je zde jen úzký pás veřejné zeleně, ve kterém se navíc nacházejí podzemní inženýrské sítě a jejich ochranná pásma, která umisťování výsadeb velmi limitují, resp. znemožňují.
V minulém roce došlo mj. k odstranění jedné lípy z důvodu zjištění výskytu plodnic dřevomoru kořenového u báze kmene. Jedná se o dřevokaznou houbu, způsobující rychlou degradaci dřeva a v pokročilých fázích infekce pak může dojít k selhání dřevin v bazální části kmene jeho zlomem.
pramen: moap.cz
Zásadním milníkem pro zdravotní stav zbylých stromů byla nedávná rekonstrukce ulice Blahoslavova, kterou prováděl magistrát města Ostravy. Došlo k poškození kořenů, což mělo neblahý vliv na samotný stav. Magistrát v rámci projektu nereflektoval místní stav a provedl rekonstrukci bez ohledu na kořenové systémy (např. drobnou změnou profilu ulice, jak můžeme vidět na konci článku v příkladech).
Obvod zároveň připravuje rekonstrukcí chodníků v této ulici. Ty původní, z litého asfaltu, mají být nahrazeny pro Ostravu typickou zámkovou dlažbou. Což není dlažební prvek, který by odpovídal charakteru území.
Není to tak dávno, kdy byly pokáceny všechny vzrostlé stromy v sousední ulici Sadová. Více v tomto článku ZDE.
Čtenáři se může zdát, že kácení v jedné ulici v rámci celého města nebude tak velký problém. Bude.
Ostrava dlouhodobě přichází o stromy. Hlavně v zastavěných územích. Například web idnes.cz publikoval v roce 2023 článek, ve kterém se píše o ztrátě 10 000 stromů na území města Ostravy během posledních patnácti let (vztaženo k roku vydání článku). V zastavěném území pak tyto stromy nahrazovány nejsou a jsou vysázeny zcela jinde.
Nyní se přesuňme do filozofické části článků.
I v rámci pouhého kraje se můžeme setkat s různým přístupem při řešení ochrany stromů a rekonstrukce přilehlých zpevněných ploch. Osobně se od některých úředníků a politiků dozvíte, že rekonstrukce chodníku včetně obrub je v okolí stromu myslitelná pouze s pokácením daného stromu. Lze pak vidět příklady, kdy i kvůli banální stavbě jako je chodník, jsou stromy dole. Nebo vidíte stavby, kdy se sice celkově rekonstruuje veřejný prostor, ale část kolem vzrostlých stromů je původní, aby nemusel být strom kácen.
Což můžeme vidět například v předprostoru obchodního centra Kotva v Ostravě-Zábřehu.
O pár desítek kilometrů dál pak vidíte rekonstrukci chodníku se stromovou alejí, kdy je dokonce ponechána původní obruba vrostlá do stromu, aby nebyl strom zbytečně pokácen. Chodník byl tak kompletně rekonstruován a stromy pokáceny nebyly. Jak můžeme vidět na ulici Rybova v Opavě.
Co si má z tohoto rozdílného přístupu, odvíjejícího se ze stejné legislativy, odnést investor, projektant, občan?
Dále se nabízí otázka. Musí být pochozí plochy chodníků celé ze zpevněného materiálu? Musí být v nevytížených místech šířkový profil takový, jaký tam je? Je více vzrostlý, úctyhodný strom? Nebo přímý chodník a nadbytečně široká asfaltová komunikace?
Následující snímky ze zahraničí ukazují, že česká společnost má vztah k městské zeleni postaven na jiné hodnotě důležitosti.
Berlín (osobní archív)
Drážďany (pramen: www.deutsches-architekturforum.de)
pramen úřední dokument: Úřední deska / moap.cz
Tom :
V této čtvrti pozoruji kácení stromů už roky, žádná náhradní výsadba neexistuje, pokud ano tak nekonečně někde mimo zastavěnou oblast. Častým argumentem jsou inzenyrske sítě v těchto místech. Ale například v okolí ulic Slavíčkova, Zborovská,Ladova mizí stromy ve velkém z prostranství,kde sítě nejsou. Dokonce nejsou nahrazování ani nové stromy, které přežily jen pár let. Tristní stav je kolem ZS Ostrciliva. Pokud někdo argumentuje výsadbou stromů někde na zelené ploše mimo obydlenou oblast, tak je to pro alibismus.
Hans :
Kdyby se proti nadměrnému kácení obyvatelé Ostravy chtěli bránit, není to tak složité. Např. zde článek, jakým způsobem lze postupovat: https://frankbold.org/poradna/zivotni-prostredi/ochrana-prirody-a-krajiny/kaceni-stromu/rada/jak-zabranit-kaceni-stromu
31.05.2024 07:32Očividně nemůžeme očekávat změnu zaběhlých postupů, pokud nepřijde ke změně snaha od občanů.
Martin [msstavby.cz] :
Připsal jsem odstavec. Při rekonstrukci vozovky ulice, kterou prováděl nedávno Magistrát, mělo dojít k poškození kořenů a zhoršení stavu stromů. Byl tedy vyměněn „asfalt za asfalt“, aniž by se nějak ulice vzhledem ke stromům stavebně upravila.
Hans: Naději vidím v tom, že by stromy měly stejně jako inženýrské sítě získat ochranná pásma. https://www.mzp.cz/cz/news_20240517_Ochranna-pasma-pro-stromoradi-to-prinese-novela-zakona-o-ochrane-prirody-a-krajiny
31.05.2024 07:45Vítek :
Stačí se podívat na stránky obvodu MOaP do rubriky Zeleň v centru. Poslední aktualita je ze 14.3. 2022, shodou okolnosti o investiční akci v této lokalitě. V minulosti se péči o zeleň věnovala větší pozornost.
31.05.2024 08:06Yann :
Na Bachmacske pokaceli stromy pred lety. Nedavno byly vysazeny stromy nove, ale jen nekde.
31.05.2024 09:00Apteryx :
Za chvíli jistě obdržíte obsáhlé vysvětlení, proč to nejde jinak a kdo jiný to způsobil. Pokud to má v kompetenci SMO, vysvětlí to s nadhledem pan místostarosta MOaP. A pokud to má v kompetenci MOaP, vysvětlí to s kritickým odstupem zase pan radní SMO. Pokud si tedy právě nečte v Ottově slovníku naučném.
Estetika hobbymarketu do každé ulice !!!
Rumek :
Přístup MOaP vůči zeleni je vážně tristní (vlastně nejen vůči zeleni, jak to není nějaká komedie pro 10 důchodců v Komenského sadech, tak přístup obvodu je katastrofa), ale jak je uvedeno výše, určitě se brzo dozvíme 1000 a 1 důvod proč to nejde udělat jinak a proč je to takto správně. Je minimálně k zamyšlení, proč ve všech uvedených případech praxe ze zahraničí dokážou stromy růst desítky let a jsou zdravé, ale Ostravě se to nedaří. Je sice fajn (ne, není to fajn, ale tak hezky česky „lepší než nic“), že je nová výsadba, ale podívejte se na Sadovou, na Husovu, kamkoliv. Bude trvat desítky let, než z toho vznikne opět alej a stromy budou plnit svůj účel.
No, uzavřel bych to tím, že „každý dělá na to, co má“.
31.05.2024 11:13Hrdý Ostravák :
Stromy jsou jak jest vidno velký nepřítel Ostravy. Což je škoda, ještě nedávno byla Ostrava zelené město.Není to trestný čin ,toto kácení??Nevím, v zákonech se moc nevyznám.Ale ptám se :kde je Ilona Rozehnalová a její team? Nyní má vylézt z nory,když je potřeba. Nyní se mají psáti petice. Ona však podezřele mlčí…
31.05.2024 12:17xxx :
Hrdý Ostravák:
31.05.2024 13:46Odpověď na otázku 1: Ne, toto kácení není trestný čin.
Odpověď na otázku 2? Ilona Rozehnalová a její team jsou např. tady: https://x.com/IlonaRozehnalo1/status/1796415241338896737?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet
Nemáš zač.
Rarach ve výslužbě :
Reko provedl magistrát, jak je zde napsáno Martinem, kořeny poškodil opět magistrát a už se tady nadhazuje Moravská?
Místostarosta a jeho odpovědi jsou zde asi perly sviním :D Já bych mu doporučoval sem již nikdy nepsat. Jediné čeho se dočká je, že za vše může on a skuteční odpovědní se mu pak smějou do ksychtu na chodbách magistrátu. Blb totiž odpovídal občanům :D
31.05.2024 13:58Rumek :
Rarach ve výslužbě: Protože obvod se určitě k té rekonstrukci nijak nevyjadřoval. A na magistrátu sedí vlastně úplně jiní lidi, než na obvodu, že…
31.05.2024 14:11na chodbách magistrátu :
Rarach ve výslužbě: Tváříte se jako insider, a tak bych toho rád využil a zeptal se vás, jestli nevíte, kde se aktuálně nachází původní dlažba z Horovy ulice ?
31.05.2024 14:23Rarach ve výslužbě :
Rumek: Nevím o nikom kdo sedí v radě na magistrátu a zároveň na moravské? Poučte mne.
Chcete tvrdit, že moravská se vyjadřovala k poškození kořenů při investični akci magistrátu? Že to moravská schválila? To je teda hodně crazy konstrukt.
31.05.2024 14:26