Jezero v Hlučíně čeká na proměnu za miliardu

Hezčí pláže, nové atrakce i služby, víc pracovních příležitostí a hlavně lepší protipovodňovou ochranu lidí žijících v okolí oblíbené hlučínské štěrkovny. To vše slibuje projekt za téměř miliardu korun, který se teď město Hlučín snaží prosadit mezi priority vlády.

„Projektovou dokumentaci připravovali naši předchůdci od roku 2010. Stála čtyřicet milionů korun. Platilo ji ministerstvo průmyslu a obchodu, kterému jsme ji odevzdali letos v květnu. Po kontrole putovala na ministerstvo financí,“ říká starosta Hlučína Pavel Paschek (Občané pro Hlučín).

Netají, že s projektem oficiálně nazvaným Sanace, rekultivace a revitalizace území po těžbě štěrkopísku u Hlučína od té doby postupně seznamuje jednotlivé členy vlády. Jeho cíl je zřejmý: snaží se je přesvědčit, aby na proměnu hlučínského jezera uvolnili státní peníze.

sterkovna

„Ministři, se kterými jsme již mluvili, byli překvapení, že máme k dispozici hotový projekt takového rozsahu včetně platných územních rozhodnutí. A zdá se, že jsou mu nakloněni. I proto věříme, že na podzim, až bude vláda aktualizovat seznam svých priorit na léta 2016 a 2017, zařadí naši štěrkovnu mezi ně,“ říká starosta Hlučína, podle kterého by práce mohly začít za dva roky.

Stavební úpravy za zhruba 800 milionů korun bez DPH, tedy za téměř miliardu korun i s daní, potrvají tři a půl roku. Po tu dobu tam najde každý rok práci kolem 200 lidí, po skončení oprav by mělo vzniknout přímo u vody kolem 50 stálých a 60 sezonních pracovních míst.

Radní Hlučína tvrdí, že oprava jezera je už nezbytná – především kvůli povodním. Konkrétně kvůli hrozbě protržení hrází, které jsou už dlouho v havarijním stavu.

„Při povodních v roce 1997 se hráz protrhla ve dvou místech. Teď je opět nestabilní a hrozí nebezpečí, že se protrhne v daleko větší míře. Pak by Děhylov, Třebovice, ale následně i Ostrava a Bohumín byly zaplaveny přílivovou vlnou,“ vysvětluje starosta Paschek.

Kvůli nebezpečí povodní je nejbližší okolí jezera záplavovým územím a platí tam stavební uzávěra.

„To je důvod, proč nemůžeme rozvíjet turistický ruch. Nesmíme totiž na břehu jezera stavět nic nového, jen mobilní prvky, třeba prodejní stánky nebo mobilní hřiště,“ říká ředitel Sportovně rekreačního areálu Petr Breitkopf. „Přitom tu zájemci chtějí stavět penzion nebo budovat různé vodní atrakce,“ dodal.

zdroj: idnes.cz

Související články


Komentáře

  1. Miv :

    A co je tedy přesně obsahem toho projektu? Sanace a rekultivace okolí jezera a oprava hráze, nebo i stavba nějakých atrakcí?

    Thumb up 0 Thumb down 0
  2. balde :

    nemáte někdo přístup k tomu projektu?

    Thumb up 0 Thumb down 0
  3. David :

    balde: …verze záměru z 06/2011…http://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX01TSzE0Mzlfdnlob2Rub2NlbmlOYXR1cmFEb2t1bWVudGFjZURPQ18xLnBkZg/MSK1439_vyhodnoceniNaturaDokumentace.pdf

    Thumb up 1 Thumb down 0
  4. aggu :

    Léta tam jezdím, i v dnešním zpustošeném stavu je to tam (i v okolí) moc fajn.
    Pokud by to vyšlo – ostravská Ibiza! Už teď jsem zvědavý, jestli by starosta Hlučína v budoucnu počítal s architektonickou soutěží na úpravu okolí jezera ;)
    Anebo by se z Hlučína stal další Mácháč, který by si stavěli „po naszymu“ místní stánkaři v postmoderním štýlu.
    Mám tam 4x „by“….

    Thumb up 1 Thumb down 2
  5. Jiřík :

    Breitkopf už to jednou ze starostou vytunelovali….

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.