Plán na obnovu historických Hückelových vil v Novém Jičíně už má jasnou podobu. V jedné z nich bude sídlit zdravotní centrum, ve druhé vznikne komunitní centrum, v němž dostanou prostor například místní umělci nebo partnerská města Nového Jičína.
O budoucím využití vil rozhodla poradní komise města, v níž zasedli architekti, památkáři a další odborníci. Inspirovaly je také návrhy studentů brněnské fakulty architektury, kteří přišli s řadou námětů, k čemu by památkově chráněné vily mohly sloužit. „Pravá vila bude určena pro zdravotnické účely. Zájem má o ni společnost Agel, která provozuje také novojičínskou nemocnici. Pracovníci Agelu už se byli ve vile podívat,“ popisuje starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.
Ve druhé budově, která je historicky cennější, má vzniknout komunitní centrum. „Bude mít hned několik využití. Vznikne tam městská galerie, která bude sloužit zejména k prezentaci současných mladých výtvarníků. V další části se budou moci prezentovat naše partnerská města. Uvažujeme, že dostanou prostor postupně, obměňovat se budou po půl roce. Prostor mohou využít rovněž pořadatelé nejrůznějších řemeslnických nebo kulinářských workshopů a podobných akcí,“ vypočítává starosta a dodává, že ve vile by mohla působit i akademie třetího věku.
Oproti návrhům využití vil, které letos pro město vypracovali studenti architektury, se nepočítá s přístavbou sálu, který by obě budovy propojil. „Chybějící sál ve městě nakonec budeme řešit přístavbou hotelu Praha,“ doplnil Dvořák. V současné době chce město oslovit vybraná významná česká architektonická studia, aby vypracovala studie obnovy vil. „Půjde o vyzvanou architektonickou soutěž. Autora vítězného návrhu pak chceme pověřit zpracováním projektové dokumentace,“ vysvětlil starosta.
Radní chtějí co nejvíce využít dotace
Výsledky architektonické soutěže chce mít město do konce roku, aby vybraný návrh mohlo případně připomínkovat. Během příštího roku pak chce mít hotovou projektovou dokumentaci. Na financování obnovy vil chce radnice využít dotace, aby nákladná akce nezatížila městský rozpočet. Vily na okraji Nového Jičína byly postaveny v letech 1880 až 1882 podle návrhu známého vídeňského Otto Thienemanna. Po 2. světové válce v jednom objektu byla dětská ozdravovna, ve druhém kožní oddělení nemocnice. Po roce 1990 však oba objekty rychle chátraly. Město je loni odkoupilo za 13,5 milionu korun a od té doby připravuje jejich záchranu.
zdroj: idnes.cz
Věra :
Tak to bude super.
09.08.2017 16:18Jiří :
Paráda. Kulturní středisko pro workshopy, partnerské města a umělce je super. jsem rád, že ty budovy zachrání.
18.04.2018 23:52