Tři objekty někdejší textilky ve Frýdku-Místku budou mít opravené fasády. Město se rozhodlo, že společnosti Slezan na jejich zachování a obnovu přispěje více než půl milionu korun, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Matějíková.
„Peníze byly Slezanu přiděleny z dotačního programu na regeneraci objektů s historickou nebo historizující fasádou na území města, které se nacházejí mimo městské památkové zóny a nejsou zapsány v seznamu kulturních památek,“ uvedl náměstek primátora Karel Deutscher (ČSSD).
Podle něj má program motivovat majitele historických budov, které nestojí v památkové zóně, k obnově fasád. „Nechceme, aby při jejich opravách docházelo k jednoduchému obalení obvodových zdí polystyrenem a nanesením nové omítky, ale naopak chceme, aby nová fasáda měla historizující charakter s architektonickými prvky dané doby,“ podotkl Deutscher. Podle něj ale takové opravy znamenají zvýšené náklady, a proto je chce město podpořit.
Oprav se dočkají objekty v ulicích Těšínská a Beskydská a také budova u vlakového nádraží. U třípodlažní budovy v Těšínské ulici se počítá například s odstraněním nevyhovujících prvků či opravou části fasády, renovace bude stát téměř milion korun. Objekt v Beskydské ulici čeká nejen oprava plastiky na fasádě čelní zdi, ale i obměna oken a dveří či celková renovace fasády, vše za více než půl milionu korun. U posledního objektu je v plánu odstranění náletové dřeviny ze zdiva nebo opravy a doplnění parapetních a římsových plechů i okapů. Práce vyjdou na zhruba 240.000 korun.
celý článek: archiweb.cz
Jann :
Skvělá zpráva, ostatní města by si mohla vzít příklad. Např. polystyreňáci ve Vítkovicích.
15.06.2016 07:53Rado :
Jann: Souhlasím, výborná novina, aspoň ve Frýdku to lidem pálí.
15.06.2016 08:50Radim :
Rado: Lidem ve Frýdku to pálí? Asi proto před dvěma lety nechali v centru města zbourat budovu historické přádelny…
15.06.2016 21:13Rado :
Ano, zbourání Landsbergerovy přádelny byl krok mimo, ale možná právě proto se teď děje to, co se děje. Samozřejmě, přádelna ve FM byla první, na Ostravsku takových staveb, myslím industriálních, bylo zbouráno mnohem víc. Tady jde spíše o změnu myšlení různých státních orgánů, vedení měst a podobně. Dát do parády takový objekt, je asi nad síly soukromého investora, vezmeme-li v potaz atraktivitu našich měst a kupní sílu. Na straně druhé považuji za chybu, že pokud zde stál, stojí industriální objekt, v drtivé většině jsem neslyšel o ničem jiném, než o dalším průmyslovém využití. Což je špatně. A věc třetí, regionální hyenismus a neochota udržovat, nedej Bože, opravovat něco historického, starého. Tady stále máme mlhu před očima. Na závěr že odbočím, proč se až teď např. bude opravovat jámová budova na Dole Alexandr, 22 let na ni nikdo nesáhl. A přitom Alexandr je, spíše ale byl, mnohem cennější než Urx na Landeku. Prostě chybí koncepce.
16.06.2016 11:20Tomas T. :
No me to prijde jako mala domu pro nekoho. Urcite bych to nechal prosetrit, jestli to neni diskriminacni, ze nekdo dostava dotace na opravy fasad. A na urad bych pozval kontrolu na provereni spravneho nakladani s verejnymi financemi.
Jsou ty budovy aspon prohaseny za kulturni nebo technicke pamatky?
16.06.2016 12:50