Elektrárna Dětmarovice odchází od uhlí

Dětmarovice odcházejí od uhlí. ČEZ v lokalitě postaví novou nízkoemisní teplárnu za 2 miliardy korun a zajistí dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou na další desítky let.

Nebude to trvat dlouho a energetici přiloží poslední kusy černého uhlí do kotlů Elektrárny Dětmarovice. V plném proudu je proto výstavba nových nízkoemisních zdrojů s vysokou účinností. První záložní a špičkovou 18MWt plynovou kotelnu už ČEZ v lokalitě zprovoznil. V přípravě jsou další zdroje: 8MWt biomasová kotelna, dvě 10MWt kogenerační jednotky a záložní a špičková plynová kotelna o výkonu 3 x 9 MWt.  Právě tyto zdroje zajistí na další desítky let spolehlivé dodávky tepla pro velké zákazníky v okolí napojené na systém centrálního zásobování teplem – zejména pro Bohumín a Orlovou. Obě velká města dnes zájem na udržení lety prověřeného systému centrálního zásobování teplem stvrdily podpisem dlouhodobých smluv s ČEZ o dodávce tepla nejméně do roku 2040.

„ČEZ dlouhodobě patří mezi významné investory v Moravskoslezském kraji a svou pozici tu chceme v dalších letech ještě upevnit. Naším hlavním cílem je zachovat výhody centrálního zásobování teplem pro naše zákazníky. Zmodernizovali jsme teplárnu ve Vítkovicích, která přešla z uhlí na plyn a kde jsme letos spustili největší bateriový systém v České republice. Také v Dětmarovicích odcházíme od uhlí a i zde zajistíme na další desítky let dodávky tepla pro naše zákazníky z nových zdrojů. Pracujeme také na tom, aby se Moravskoslezský kraj stal skutečným centrem moderní energetiky. V Dětmarovicích připravujeme projekt malého modulárního reaktoru a v regionu také postupně budujeme solární a větrné elektrárny. Tyto naše projekty by měly pomoct zajistit dlouhodobě konkurenceschopnou cenu energií pro všechny,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

„Po desítkách let bezpečného provozu je systém centrálního zásobování pro domácnosti a firmy v Moravskoslezském kraji synonymem pro spolehlivou dodávku tepla. Jeho pokračování a zajištění dodávek tepla z nových ekologických zdrojů vnímáme jako prioritu číslo jedna. Těší mě proto, že ČEZ a Bohumín s Orlovou se dohodli na další spolupráci. Pro mě osobně je to potvrzením, že v ČEZ má náš region odpovědného a spolehlivého partnera, který se chce do budoucna na rozvoji kraje a zlepšování kvality životního prostředí u nás intenzivně podílet. Moderní energetika poptávající specifické profese je také šancí pro zaměstnanost a udržení alespoň části pracovních míst z končícího uhelného průmyslu,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Do roku 2040 chce ČEZ investovat v Moravskoslezském kraji desítky miliard korun v rámci výstavby nových ekologických zdrojů elektřiny a tepla. Rozvoj moderní energetiky v kraji přinese nová pracovní místa, kde naleznou uplatnění zaměstnanci končících uhelných provozů. Tento cíl je v souladu s plánem vlády na transformaci uhelných lokalit na nízkoemisní v souvislosti s postupným ukončením využívání uhlí v energetice.

„Po půl století skončí v Dětmarovicích éra uhelného teplárenství, na kterou plynule navážeme zahájením provozu ekologických zdrojů. Uhlí nahradíme kombinací biomasy a zemního plynu. Výkon nových tepelných zdrojů překročí 70 MW a bude zárukou stabilní dodávky tepla dosavadním odběratelům. Jsme rádi, že na cestě do nové etapy teplárenství v regionu s námi pokračují i Bohumín a Orlová, protože jejich zájem dává celému projektu potřebnou jistotu,“ uvedl ředitel Elektrárny Dětmarovice Martin Hančar.

Na přeměně Dětmarovic v moderní nízkoemisní zdroj tepla pracuje ČEZ už několik let. Jako první tu v prosinci 2022 zahájila zkušební provoz první ze dvou nových plynových kotelen, které mají v budoucnu plnit roli záložních a špičkových zdrojů. Hlavními celoročními zdroji budou 8MWt biomasová kotelna a dvě kogenerační jednotky o celkovém výkonu 20 MWt. V současnosti je ukončené výběrové řízení na dodavatele kogeneračních jednotek, biomasové kotelny a centrální elektrické stanice.

pramen: cez.cz

Související články


Komentáře

  1. Ondřej Koutňák :

    Nerozhodli náhodou soudruzi v Bruselu o zákazu plynových kotlů od r. 2029, a od r. 2040 o úplném zákazu vytápění plynem?
    A ČEZ staví plynové elektrárny?
    Nebo je to jinak?

    Thumb up 4 Thumb down 8
  2. Dan :

    Ondřej Koutňák: Zjistete si, co presne se rozhodlo. Nejlepe primo na strankach Parlamentu nebo Komise ;)

    Thumb up 8 Thumb down 2
  3. Milan :

    Dan: Ty už sis to v EP zjistil ? Hoď sem prosím odkaz, to by mě zajímalo. Díky.

    Thumb up 2 Thumb down 1
  4. Dan :

    Milan: Popsano to je primo tady https://commission.europa.eu/energy-climate-change-environment_en

    Pro neanglicky rozumejici treba zde: S plynovými kotli se počítá. Evropská směrnice k emisím budov nevyřadila plyn pro vytápění ani po roce 2040
    https://www.gasnet.cz/o-spolecnosti/novinky/2024/03/komise-plyn-2040

    A taky bych rozlisoval mezi lokalnim zdrojem a centralnim zdrojem ;)

    Thumb up 8 Thumb down 0
  5. Milan :

    Dan: Díky za odkazy. Na gasnet.cz už jsem se díval, tam je to tak řečeno, že to nakonec zákaz nemá být, i když se tam pak píše hlavně o přechodu ze zemního plynu na vodík. Díval jsem se i na commission.europa.eu (i v české verzi), tam jsem ale našel jen obecné cíle a ne to schválené znění směrnice. Máš nějaký odkaz přímo na tu směrnici ?

    Thumb up 1 Thumb down 0
  6. Dan :

    Milan: Finanlni zneni zde https://eur-lex.europa.eu/legal-content/cs/TXT/?uri=CELEX:32023L1791

    Priklad k vyrobe elektriny, ci teplea
    „Při výstavbě nebo podstatné rekonstrukci kogenerační jednotky členské státy zajistí, aby ve stávajících tepelných zdrojích nedošlo k nárůstu využívání jiných fosilních paliv než zemního plynu ve srovnání s roční spotřebou zprůměrovanou za předchozí tři kalendářní roky plného provozu před rekonstrukcí a aby žádné nové tepelné zdroje v tomto systému nevyužívaly jiná fosilní paliva než zemní plyn.“

    Tady je zneni zmen dane legislativy. Presneji bod 2010/31/EU 2. bod oduvodneni. To cele vypadlo. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A52021PC0802

    To omenzeni plynu bylo zaneseno ve smernici o energeticke narocnosti budov (EPBD), ktera je soucasti balicku Fit for 55https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/green-deal/fit-for-55/

    Thumb up 4 Thumb down 0
  7. Milan :

    Dan: Moc děkuji za odkazy. Myslím, že pro řadu majitelů starších nemovitostí na venkově to bude celkem úleva, zvláště pro ty, kteří přešli na plyn z uhlí třeba teprve před několika málo lety. Asi ty letošní eu volby a obava, že lidi budou volit extremisty, přinesla trochu více střízlivosti a uměřenosti do jinak poměrně zběsilého tempa energetických změn.

    Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.