Ekologická likvidace odpadu – Horní Benešov

Soukromý investor plánuje v Horním Benešově vybudovat zařízení na ekologickou likvidaci odpadů.

Záměr označovaný jako „Zařízení na ekologickou transformaci komunálního a jiného typu odpadu na produkty k následnému materiálovému či energetickému využití na bázi technologie zplyňování“ nyní prochází procesem EIA. Záměr reaguje na legislativu, která nařizuje více recyklovat, materiálově nebo energeticky využívat vzniklé odpady. Pro Moravskoslezský kraj velmi vítaný záměr.

Citace a snímky pochází z veřejně dostupné elektronické verze dokumentace k posouzení záměru

Předkládaný projekt řeší výstavbu nového závodu na využívání směsného komunálního odpadu, ale i jiných druhů odpadů. Veškeré zpracovávané odpady budou kategorie ostatní odpad. Využívání odpadů bude realizováno prostřednictvím technologie vysokoteplotního zplyňování s plazmovou technologií úpravy syngasu (vznikající syntézní plyn) s integrovanou katalytickou transformací syngasu na methanol. Bude se tedy jednat o tzv. chemickou recyklaci. Nové zařízení bude umístěno v oblasti skládky odpadu v Horním Benešově, kterou provozuje dceřiná společnost SMOLO HB s.r.o.

Termické zplyňování směsného komunálního odpadu a jiných druhů odpadů představuje termochemickou konverzi odpadů na bázi uhlovodíků (biologicky rozložitelné odpady, plasty a kaučuk, syntetické materiály s obsahem uhlíku apod.) na energeticky bohatý plyn, tzv. syngas. Tento produkt lze následně přímo energeticky využít nebo transformovat na produkt materiálového využití (v daném případě methanol).

Syngas je po vyčištění následně možno využít energeticky nebo materiálově pro produkci chemických látek. V případě využití syngasu k následné výrobě materiálů (nikoliv palivo a energie) se jedná o tzv. chemickou recyklaci. Projektový záměr SMOLO a.s. plánuje vyčištěný syngas transformovat pomocí katalytické reakce do methanolu, který bude určen k následnému materiálovému využití.

Předkládaný záměr využívá pro zplyňování odpadů technologii Omni200TM společnosti OMNI CT. Jednotka OMNI200™ GPRS™ je kompletní integrovaný systém. Přijímá a přeměňuje s kapacitou zpracování cca 200 tun odpadu za den (72 000 tun za rok) širokou škálu energetických odpadů na čistý syntézní plyn (syngas) přizpůsobený konečné aplikaci. Vyžaduje pouze drcení vstupních odpadů na 100 mm nebo méně, bez dalšího třídění nebo úpravy. V závislosti na druhu a složení odpadu je však možno doplnit zařízení pro zpětné získávání železných kovů pomocí magnetů a neželezných kovů vířivými proudy nebo pro odstranění skla, keramiky a kamenů vzduchový separátor. Obsah vlhkosti vstupního odpadu může být od 10% hmotnosti až 42% hmotnosti, s cílovým rozsahem mezi 20% hmotnosti až 30% hmotnosti. Vyšší obsah vody má za následek nižší účinnost studeného plynu a vyšší obsah CO2 v plynu a nižší obsah vody zvýší zablokování suroviny a vytvoří více sazí.

Výstupem ze zařízení Omni200TM je zejména energeticky bohatý syngas, ze kterého jsou v integrovaném procesu čištění odstraněny polutanty jako dehet, pevné částice, HCl, síra a těžké kovy. Syngas je určený pro další zpracování na chemické látky nebo pro energetické účely. Dalším výstupním produktem je inertní (vitrifikovaná) struska, která je dále recyklovatelná ve výrobě stavebních hmot anebo ve stavebním využitím jako zásyp.

Vizualizace záměru

pramen: EIA

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.