Soutěž Adapterra Awards hledá nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu. Letos do celostátního finále postupují dva projekty z Moravskoslezského kraje. Kromě odborníků bude v jedné kategorii rozhodovat také veřejnost, lidé mohou do poloviny října posílat hlasy do Ceny sympatie. Letos bude také uděleno speciální ocenění Cena Moravskoslezského kraje pro nejlepší projekt z regionu.
Odbornou porotu nejvíce zaujaly Rekonstrukce Domu s pečovatelskou službou Harmonie v Ostravě-Porubě a projekt Přírodě blízkého udržitelného zemědělství v Lukavci u Bílovce.
Rekonstrukce Domu s pečovatelskou službou Harmonie v Ostravě-Porubě
Aby něco nového a užitečného vzniklo, nemusíme bourat staré. Dokazuje to obytný dům s pečovatelskou službou v Ostravě-Porubě, s přilehlou kavárnou i služebnou městské policie. Městská část se pro zajištění chybějícího moderního bydlení pro seniory rozhodla využít chátrající dům v dlouhodobě problematické a sociálně vyloučené lokalitě, ale s dobře dostupnou infrastrukturou. Vznikla zde nízkoenergetická budova s 23 byty, recepcí a společenskou místností i atrium s množstvím zeleně, místy k posezení, hraní i cvičení. Z hlediska adaptací na změnu klimatu se areál může pochlubit množstvím zelených střech, přeměnou betonových ploch na zelené, kde se voda může zasáknout, výsadbou stromů či propustnými parkovacími plochami.
Přírodě blízké udržitelné zemědělství v Lukavci u Bílovce
“Můj projekt je jen zrnko pažitky na chlebu”, aneb jak respektující a udržitelná péče jednotlivce může inspirovat další a začít tak velkou změnu. Pan Gottwald, původem lesník a vášnivý včelař a vedoucí včelařského kroužku, je přesvědčen, že včelařením péče nekončí. Pro včely je totiž potřeba vytvořit také kvalitní prostředí, ve kterém žijí. Na svém pozemku proto hospodaří šetrně a s důrazem na měnící se klimatické podmínky. Do péče o stromy a krajinu se zapojují i děti včelařského kroužku.
Poslední komentáře