Dům Kaštan

Fotografie a popis novostavby rodinného domu Kaštan ve Štramberku.

Autor: Valarch – Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. arch. Lenka Jalůvková; spoluautor Bc. Tomáš Kašík

Dům je prvotinou našeho ateliéru. Jeho tvar a umístění silně definoval malý pozemek v bývalé zahrádkářské kolonii na pomezí Kopřivnice a Štramberka. Orientace a malá plocha zahrady společně s mohutným kaštanem jasně určily celkovou atmosféru. Vlastně jde o parafrázi k vyloupnutí kaštanu z ostnaté slupky. Náš Kaštan vyrostl v zarostlé zelené zahradě, kdy surové neošetřené dřevo v kombinaci s opalovaným kartáčovaným obkladem odkazuje na statný strom na pozemku.
Samotný dům se skládá ze dvou objemů, obytného a technického. Vše propojuje střecha, která částečně kryje terasu se vstupem a zároveň tvoří stání pro dvě auta. Zastřešený vstupní předprostor má několik funkcí. Primárně tvoří chráněný vstup do domu i jeho technické části, dále slouží jako dřevník a v neposlední řadě je to malá odpočinková terasa na kafe.
Nad zádveřím a kuchyní je půlpatro pro hosty, propojené s hlavním obytným prostorem a jídelnou. Celá tato část je otevřena až do krovu, který je z východní strany velkoryse prosklený, zejména kvůli rannímu slunci a také výhledu na Štramberskou Trúbu. Malá chodba propojuje hlavní obytný prostor s ložnicí a šatnou. Na protější stěně je vstup do dětského pokoje. Má opět spací půlpatro, které mu dává pocit velkorysého prostoru na malé ploše.

Konstrukčně se jedná o rámovou dřevostavbu s vloženým ocelovým skeletem. Založena je na železobetonových pasech, dutina pod podlahou tvoří přístupný instalační prostor tzv. crawl space. Veškeré materiály byly v maximální možné míře použity z lokálních zdrojů.
Celý dům je kompaktní, bez zbytečných příkras a okolků. Jednoduchý odkaz na původní valašskou architekturu postavenou z místních zdrojů, přírodních materiálů a v maximální možné míře soběstačný. Prostě valašská architektura 21. století.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice

celý článek + zdroj: stavbaweb.dumabyt.cz

Související články


Komentáře

  1. thvari :

    žeru českou architekturu! (s výjimkou polystyrenu a barviček na panelácích)

    teď vážně, je to fakt výborné…

    Thumb up 5 Thumb down 2
  2. davidb :

    Ty mlýnské schody jsou super.
    Ale nechtěl bych to natírat :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0
  3. Luděk :

    Tohle mě moc neoslovilo, zejména interiér na mě působí neútulně, připomíná mi mateřskou školku nebo tělocvičnu…

    Thumb up 3 Thumb down 3
  4. Pavel :

    Za exteriér a zasazení do krajiny palec nahoru. To má vliv na všechny kolem.
    S interiérem si majitel může provádět cokoliv, klidně i kompletně přebudovávat každých 5 let :-)
    Myslím, že teprve prožití všech ročních období v novém bytě odpoví na otázku, co je dobře a co ne – kam dosáhne zimní a kam letní slunce, kde se bude hromadit teplý a studený vzduch, apod. Ale vnitřní prostor mi připadá docela variabilní a majitele moc neomezuje (tedy až na ty peníze).

    Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.