Společnost BeePartner zadala veřejnou zakázku na vyhotovení projektové dokumentace revitalizace objektů Výklopny a Mlýnice v Dolní oblasti Vítkovice dle architektonické studie zpracované Projektstudiem.
Předmětem veřejné zakázky je komplexní zpracování vyšších stupňů projektové dokumentace stavby ve specifikovaných stupních a výkon dalších odborných činností pro tyto přípravné fáze stavby, zejména inženýrské činností spočívající ve vyřízení Územního rozhodnutí a stavebního povolení k projektu „Revitalizace objektů Výklopny a Mlýnice v areálu Národní kulturní památky (NKP) Dolní oblast Vítkovice (DOV)“ o předpokládaných investičních nákladech cca 77 mil. Kč bez DPH.
Předmět zakázky i stavební práce, které budou předmětem projektových prací, budou předloženy ke spolufinancování z Integrovaného regionálního operačního programu (dále jen „IROP“) v rámci Integrované teritoriální investice Ostravsko (ITI). Zadavatel tímto dává na vědomí, že jednou z povinných příloh pro podání žádosti o dotaci je dokumentace pro stavební povolení(včetně DUR), kopie žádosti o stavební povolení, položkový rozpočet dle vyhlášky č. 169/2016 Sb. a závazná stanoviska příslušného orgánu památkové péče, které jsou mj. předmětem této veřejné zakázky. Dodavatel musí dodat výstupy v kvalitě i čase nezbytných pro řádné podání žádosti o dotaci dle požadavků výzvy ITI.
Funkce:
Navrhovaná revitalizace NKP je vedena snahou zachránit degradující objekty, které jsou svébytnými prvky v rámci někdejší technologické trasy. Pro budoucnost lze identifikovat dvě základní funkce. I přes nepříznivý stav suterénních částí objektů a pronikání podzemní vody, je cílem jednak zpřístupnění NKP, zejména hlavních technologických prostorů expozicí CESTA UHLÍ, jednak oživení nadzemních prostor zřízením expozice science centra FUTURE. Okruh, který by přiblížil dvě základní funkce – tedy vykládku uhlí a jeho mletí bude možno zpřístupnit v plném rozsahu pouze za předpokladu, že se podaří vyřešit pronikání vody do suterénních prostor a s tím související stabilitu podzemních stavebních konstrukcí. Kombinace expozic s tématikou historie průmyslu a expozic přibližující soudobé příp. futurologické technologie a koncepty přinese do DOV obohacující funkci, která vhodně doplní stávající náplň zpřístupňovaného areálu, který je ikonickým prostorem nejen pro město Ostravu, nýbrž má mezinárodní význam.
Vizualizace z architektonické studie:
zdroj: vhodne-uverejneni.cz
KK rodák :
Velice doporučuji a jsem potěšen přístupem k záchraně technických památek v Ostravě. Bohužel je nenávratně ztracen nesrovnatelně nejzajímavější, provozně nejdůležitější a z technického hlediska unikátní sypný Kopersův způsob zavážení koksárenských pecí (další byl jen na koksovně Karolína), výtlačný stroj s chladícím vozem a věží, a dále celá chemie – benzolka, čerpací stanice s nepřetržitou ruční obsluhou podle plováků cca 20 ti čerpadel v chodu (pumpárna) a síranka (výroba síranu amonného).
Velmi se proto přimlouvám za konzervaci dalšího unikátu (koksovna v Přívoze), kde je ovšen jiný typ karbonizačních pecí, rovněž však s unikátním pěchovacím provozem (do pece se zasouvá upěchovaná buchta uhelné směsi šířka cca 0,5m, výška kolem 4 m a délka nad 10 m, rozměry jsou přibližné a jsou závislé od velikosti karbonizačních komor). Buchta se pěchuje v pojízdném pěchovacím stroji, který v přesném režimu jezdí celou směnu (žádná svačinka). K záležitosti uvádím, že v šedesátých létech bylo české plynárenství na evropské a tím i světové špičce, plně srovnatelné s tehdejším západem (zejména záp.Německo – koksovny kolem Essenu – a jako výraz respeku byl jednu dobu v čele evropské plynárenské unie český vysokoškolský profesor).
adam :
Opět a znovu – v dosud nerenovovaných prostorách by byly nádherné loftové byty. Jejich respektování industriální architektury by jejich hodnotu drželo hodně vysoko, navíc by místo skutečně ožilo svými obyvateli a posléze by na sebe nabalilo pár služeb – obchod, hospoda, …… Tím by prostor nebyl pouze sbírkou výstav s cílem přijet, vidět, odjet. Dle mého názoru je v dosud nerekontruovaných budovách potenciál 60- 80 velkoprostorových loftových bytů.
23.04.2018 17:25Balde :
adam: jakmile tam udělají byty končí všechny festivaly v DOV
thvari :
Balde: tam by se naopak vic hodil ten kampus, jak to Svetlik parkrat navrhoval, ale OU se s nimi nedomluvila
24.04.2018 12:42Dominik Raška :
To je velice super pozitivní zpráva! Nechci kecat, ale myslím, že objekty byly určené k demolici, čekalo se na vyjádření NPÚ Praha… Je krásné, jak autor návrhů/ vizualizací respektuje a promítá zpět – navrací objektům demontované části – dopravníky tuším… Jen už nevím, jestli tam skutečně byly přesně tak, jak jsou v návrhu, ale zdá se mi, že ano.. Ještě zareaguji na komentáře přede mnou.. A víte, že v plánech Vítkovic s Dolní oblastí je realizace bytů? Ovšem nových a na místě, kde je dnes hlavní stage Colours aj…. A ještě so dovolím upozornit autory článku – pokud se nepletu, zde diskutované dva objekty jsou součástí černouhelného Dolu Hlubina, ten ovšem není součástí Doních Vítkovic. Původně jsem si to také myslel, ale opak je pravdou. Dolní oblast tvoří vysokopecní areál s koksovnou a Aglomerací a důl Hlubina je jakoby zvlášť.. Ono v tom názvu se to promítá – Dolní oblast proto, že je o 4m níže než sousední Hlubina. Škoda, že Sdružení DOV tyto objekty slučuje v jeden, akorát produkuje chaos, který ještě víc nedávno podpořila novou zastávkou – Dolní Vítkovice Hlubina, mohla ponechat název dolu a změnit jen Vítkovice vysoké pece.
24.04.2018 20:11aggu :
Dominik Raška: Jen doplním, Dolní oblast je skutečně níže, ale níže než Horní oblast Vítkovic, ne Hlubina.
24.04.2018 20:37Sdružení DOV spojuje Hlubinu a DO z historických, technologických (a) hlavně marketingových důvodů, to se dá pochopit. Co se pochopit nedá je demence DPO. Zastávka Dolní Vítkovice totiž neleží ve Vítkovicích, ale v Moravské Ostravě. S Vítkovicemi to místo nemá nic společného.
balde :
Dominik Raška: ano vím, že tam sami plánují byty, ale dokud nepostoupí zástavba od Karoliny k DOV, tak se tam žádný byt nepostaví
24.04.2018 21:38Dominik Raška :
aggu: Počkejte, já znám jen Dolní oblast Vítkovic, Horní oficiálně nikoliv, asi máte namysli zbytek Vítkovic vyjma Dolní oblasti.. No, vím, že důl leží ještě v Moravské Ostravě, ale že i zastávka, to už nevím… Každopádně DOV je skutečně níž oproti Hlubině.
24.04.2018 21:44Nimrod :
adam: Adame, podívejte se na územní plán a potom pište něco o bytech! Souhlasím, byty by šly udělat a byly by jistě velmi lukrativní, ale…pak by skončil veškerý život v DOVu kvůli hlukovým limitům atd.
26.04.2018 10:48Nimrod :
Dominik Raška: Máte v tom trochu zmatek,podívejte se,jak se oficiálně jmenuje celá NKP a důl Hlubina tam rozhodně je. Pro jednodušší pojmenování je to vše zahrnuto pod Dolní Vítkovice. Dolní Vítkovice je spíše geografické pojmenování, nikoliv oficiální z pohledu historie či památky.
26.04.2018 10:53A s názvy zastávek to taky není tak úplně pravda – s myšlenkou přišel jako první Dopravní podnik a zejména pro návštěvníky (zahraniční) velkých festivalů bylo docela matoucí louskat název Vítkovice Vysoké pece. Kdežto Dolní Vítkovice jsou jasným pojmenováním, které používají i organizátoři festivalů. Ano je to marketingová záležitost, pokrok nezastavíte!
HÚ 190-12 :
No, nápad možná dobrý, ale teď už je to jen torzo bývalého výklopníku a mlýnice uhlí koksovny VŽ. S tím měli přijít tak před 10 roky a možná i dřív, než se to tady začalo bezhlavě likvidovat. Jsem zvědav na výsledek, jak se bude návštěvníkům při prohlídce vykládat, jak to tady celé fungovalo – Cesta uhlí.
09.05.2018 22:43