Dotazník fajnOVA CENTRUM

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz spustil dotazník zabývající se kvalitou života v centru města. Dotazník mohou vyplnit i lidí nežijící v centru města.

Aktuálně totiž připravujeme Strategický plán udržitelného rozvoje městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz na roky 2022 – 2027 s dlouhodobým výhledem až do roku 2035 – fajnOVA CENTRUM a názory občanů jsou jeho nepostradatelnou součástí. Dotazník najdete zde   

Ať už v centrálním obvodu bydlíte, pracujete, studujete, jezdíte zde za kulturou či nákupy, cílem nás všech je, aby život zde byl co nejpříjemnější. Strategický plán je důležitý dokument, který určuje směr a priority dalšího rozvoje obvodu a kromě názoru odborníků musí reflektovat i názory Vás občanů. Pro centrální obvod zpracovává tento důležitý dokument Ostravská univerzita, konkrétně Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje. 

Kromě klasických témat, jako je doprava, životní prostředí či ekonomika, se strategický plán zaměřuje také na stěžejní problematiku městského obvodu – práci s veřejným prostorem a kvalitu bydlení. Dotazník obsahuje 15 otázek a je zcela anonymní. Jeho vyplnění trvá zhruba 10 minut.

zdroj: moap.cz

Související články


Komentáře

  1. Marian Kechlibar :

    Problém číslo 1 až 10 v Ostravě je nedostatečná údržba veřejného majetku. Chodníky kaput, odpadkové koše přeplněné, až z nich odpadky vyletují ven.

    Nedá se to svádět jen na peníze. I v Užhorodu nebo v Kaunasu mají leccos udržovanější než my, a to nejsou bohatší města.

    Ale nevím, co s tím dělat. Nakonec je možné, že voliči žádný extra pořádek prostě nepoptávají, na rozdíl od Prajzska, tudíž se o něj komunální politici nemusejí moc starat.

    Thumb up 25 Thumb down 2
  2. Pavel :

    Za me je to hlavne nedostatek prirody okolo centra. Zlepsuje se to ale stale to neni dost. Jinak zbytek asi ok nebo nadprumer.

    Thumb up 3 Thumb down 15
  3. marian :

    Problem je demografie. Čím dál tím víc a navíc stále drzejsich spoluobčanů, jejichž jméno se nesmí vyslovit.

    Thumb up 8 Thumb down 8
  4. Martin [msstavby.cz] :

    Marian Kechlibar: Kde obyvatelé nemají nároky sami na sebe nelze očekávat nároky na své okolí.

    Thumb up 10 Thumb down 2
  5. Vašek :

    Martin [msstavby.cz]: Nemohu s Vámi souhlasit, obyvatelé a především vlastnící nemovitosti nároky na své okolí mají, ale ? MOaP s vlastníky a zde žijícími lidmi „nekomunikuje“ ! a pokud ano, tak jim „hází klacky pod nohy“.
    Nepořádek zde dělají především „drzejší spoluobčané“, jak píše víše Marian, kteří v dané lokalitě vůbec nežijí a nebydlí, ale stahuji se zde, jelikož tu funguje jiný problém, který také nikdo neřeší.
    Pokud už nějaké problémy řešíte jak s M.P, nebo nedej bože se Státní Policii v Přívoze, tak se dozvíte, že na řešení problému nemají prostě kapacity (jedna hlídka na noc) a to je větší problém, než nějaký „zbytečný dotazník“. Nelegální herny jedou vesele dále i když o tom vedení MOaP, ale i Policie ví, jelikož v minulosti už prováděli nějaké šetření, ale s výsledkem „0“, jelikož oni v dané lokalitě nežijí a problém má řešit někdo jiný.
    Za mně, je to zbytečná práce s nějakým dotazníkem, spíše by se vedení MOaP mělo ptát vlastníků nemovitosti a firem v této lokalitě, na místo počítaní špatně parkujících aut a nebo naplnění odpadkových košů a tak by se dalo psát dále.

    Thumb up 7 Thumb down 1
  6. thvari :

    MOaP potřebuje hlavně čas a peníze -> nové byty -> noví obyvatelé (tady čím víc, tím líp) -> kvalita života půjde skrz jejich peníze nahoru

    Thumb up 8 Thumb down 0
  7. Martin [msstavby.cz] :

    Vašek: O jaké házení klacků pod nohy by se mělo jednat? Řekl bych, že komentář s konkrétními případy nebude zde někým z MOaP přehlédnut. Někdy to mohou být nároky neslučitelné s požadavky společnosti.

    To je velmi jednoduché shazovat vše na „drezejší spoluobčany“. Velké části obyvatel je jedno, jak vypadá okolí jejich domů, čest výjimkám co se starají o zelené plochy na Křižíkové, Jindřiška apod. Některé vchody si nejsou ani samy odklidit sníh od vchodu. Nějaká občanská iniciativa je minimální. V centru funguje jen minimum okrasných spolků, či jiných společenství.

    A má narážka na nároky. Stačí úroveň obyvatel centra porovnat s jinými městy, s Brnem, Olomoucí, Opavou. Lidé v centru Ostravy vypadají prostě více jak uchazeči do Výměny manželek, více takoví ošuntělí, bez vkusu.

    Thumb up 3 Thumb down 11
  8. aggu :

    Martin [msstavby.cz]: Něco mi říká, že by ses měl obyvatelům (nejen) centra omluvit… :-/
    A za druhé, obyvatelé domů se svým okolím dělat mohou jen málo, protože málokomu to okolí (nebo dům) říká pane. Veřejné prostory v okolí domů většinou patří městu, takže pokud někomu mýt hlavu, tak je to MOaP/MMO. Každý musí vidět, že v poslední letech se to v centru zlepšilo, třeba zeleň v pruzích vedle cest, ale je to pořád málo, pravda. Okrasné spolky máme. A iniciativa lidí roste strmě nahoru. Nemusí to být vidět jen v centru, kde toho amatér mnoho nezmůže, ale spousta lidí vezme pytel a jde do blízkého lesa nebo parku sbírat odpadky. Easy. A to taky nebývalo.

    Thumb up 8 Thumb down 3
  9. Martin [msstavby.cz] :

    aggu: Odkazovat se na vlastnictví pozemků je alibismus. Existují případy, kdy se obyvatelé starají o okolí svého domu a pozemky jim přitom neříkají pane. Například zde, pozemek kolem objektu patří dle katastru Ostravě, svěřený MOaP https://mapy.cz/zakladni?x=18.2827325&y=49.8448358&z=18&pano=1&source=stre&id=110562&pid=69036908&yaw=6.129&fov=1.523&pitch=0.028

    Těch příkladů je více, ale ne mnoho. Sám moc dobře víš, kde si vlastnictví ověřit ;) Technické služby navíc jsou rády, že mají méně prostoru na údržbu. Win win.

    Thumb up 5 Thumb down 1
  10. David.Witosz :

    Marian Kechlibar:
    Zdravím.
    Na tohle odpovídám opakovaně a tedy nic nového. Krásným příkladem, na kterém lze ukázat celek, je dlažba na náměstí.

    Po příchodu na úřad jsem se začal zabývat stavem a možnými řešeními neutěšeného stavu. V roce 2019 jsme nad rámec běžné údržby investovali více jak 0,5 milionu korun, zejména na opravu ulice Zámecké a výběhu k KFC. Tehdy jsme umístili ty „slavné“ květináče vedle proluky a do „šikany“ u KFC. Příští rok to bylo již cca 1,2 milionu Kč kdy se opravovaly špatně provedené mříže kolem stromů. Nebyl tam rám na kterém by ležely mříže, ale byly na pevno přišroubovány k dlažbě, to způsobovalo nemožnost údržby kolem stromů a také deformaci dlažby v okolí. Při té příležitosti jsme udělali sondy pod dlažbu a zjistili, že provedení stavby bylo doslova a do písmene odfláknuté a tedy bylo by potřeba nejlépe celé náměstí předláždit.

    A tak to je v centru s x dalšími věcmi.

    Pokud si vezmete, že volné investiční prostředky jsou cca něco nad 100 milionů Kč, tak vidíte, že jen flikování nejhorších zvěrstev na náměstí vyjde na procentuální položku z volných prostředků obvodu. To vše v moment kdy MOaP má v údržbě více chodníků a komunikací než Poruba, navíc z jiných (dražších a nákladnějších na údržbu) materiálů. To vše korunováno mnohdy nevyhovujícím stavem již při samotné realizaci.

    Toliko k stavu který máme a co s tím děláme?

    S akademiky (TAČR) spolupracujeme na novém stroji který má ve velkém a detailně mapovat kvalitu dlažby. Bylo zadáno vytvořit pasport chodníků a mobiliáře s aktuálním stavem a dle následných dat vytvořit dlouhodobý plán oprav, protože těch skoro 30 let kdy se mnohé zanedbalo (viz výše příklad), to fakt nevyřešíte za dva-tři roky nějakou hurá akcí. Vše je postaveno na tom, že kdysi se řešily nové věci, ale nějak se nehlídalo provedení a nemyslelo se na následnou údržbu a prostředky na ní.

    Co se týče svozu odpadu, máme více jak 600 odpadkových košů které svážíme 3* týdně. Jistě, můžeme častěji, jenže rozpočet MOaP je cca něco přes 500 milionů Kč. Na TS MOaP jde skoro 100 milionů korun a při rozloze zelených ploch a hustotě a délce chodníků je tedy jejich úkol velmi náročný. Vždy jsem upozorňoval, že mnohé obvody vůbec své TS nemají a že právě tato příspěvkové organizace je poklad který MOaP má. Zeptejme se sami sebe, zda odpadky v ulicích jsou výsledek „flákání“ zaměstnanců TS MOaP, nebo spíše chování nás jako společnosti.

    Doufám, že mnohé kroky které jsme za poslední 3 roky učinili již jdou vidět (zeleň, opravy na náměstí které léta nikdo neřešil, údržba a oprava bytového fondu, nové výkladce, rekonstrukce a oživení nebytových prostor). Když to pak povím kolem a kolem, je pro mne zázrak, že v době výpadků daňových příjmů se tento výpadek neprojevil v provozu a prakticky se podařilo udržet mnohé činnosti v předcovidových parametrech. Když v sobotu ráno v 6 jdu ulici Stodolní, vidím jaký tam je svinčík, který nikdo z zaměstnanců TS MOaP nevytvořil. Když jdu v zpět v 7, vidím, že proběhlo strojní a ruční čistění. Rozdíl markantní.

    A ano, uklízíme majetek města (chodníky). Kdo tam však udělal ten nepořádek, to si snad nemusíme tady vysvětlovat.

    Můžeme nadávat, můžeme řešit. Řešit léta zanedbávání a místa kde se lidé chovají často hůř než sus scrofa domestica, to chce plán a vytrvalost. Ti co nadávají většinou hledají mesiáše, co vše zařídí okamžitě. Ti co chtějí řešit, většinou hledají fakta a na to odvozené scénáře řešení.

    Za sebe zde tvrdím, nejsem mesiáš, jsem geodet. A jako geodet z praxe vím, jak neradi lidé poslouchají nepříjemné zprávy. Pokud však tyto zprávy definují realitu, pak nezbývá než ji přijmout a dál s ní pracovat. To nabízím já jako osoba, na tom poslední 3 roky pracuji.

    Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

    Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.