Celkem pět milionů korun na základě rozhodnutí zastupitelů bude letos vyčleněno v dotačním programu na revitalizaci a estetizaci veřejného prostoru. Grant je určen pro širokou veřejnost, která může předkládat projekty sloužící ke zkrášlení, zkvalitnění a oživení nefunkčních veřejných prostor. Náměstkyně primátora Kateřina Šebestová sdělila, že žádosti lze podávat od 1. března do 1. května.
„Revitalizace veřejného prostoru v Ostravě“
Program na poskytování peněžních prostředků z rozpočtu statutárního města Ostravy na rok 2017 v oblasti revitalizace veřejného prostoru je vyhlašován za účelem zkvalitnění a postupné revitalizace (oživení) nefunkčních veřejných prostor, zlepšení kvality veřejného života ve městě
a zapojení veřejnosti do tvorby veřejných prostor.Životní prostředí obyvatel tohoto města není jen o ovzduší, vodě a odpadech, ale také o kvalitě
a funkčnosti veřejných prostranství, ulic, chodníků, náměstí, parků. Mnohé veřejné prostory v Ostravě jsou v zanedbaném stavu; jejich podoba, upravenost a funkční úroveň přitom podstatným způsobem ovlivňují to, jak se ve městě jeho obyvatelé cítí.Veřejný prostor tvoří z velké části image města a je také obrazem kulturních hodnot města a odráží charakter společnosti i jednotlivců v něm žijících. Jejich kulturní a společenský život
je reprezentován skrze veřejný prostor, který se tak stává místem setkávání a společenského kontaktu.
Potřeba zkvalitnění a estetizace veřejného prostoru vyvstala také z mnoha podnětů veřejnosti a z debat členů napříč pracovními skupinami při přípravě nového strategického plánu města a z jednání podpůrné pracovní skupiny k projektu REFILL.
Inspirací pro vytvoření tohoto Programu byly zkušenosti z jiných evropských měst a jeho vznik byl konzultován s Útvarem hlavního architekta Magistrátu města Ostravy, s Nadací Via, Nadací Partnerství, se spolkem Pěstuj Prostor, s členy podpůrné pracovní skupiny k projektu REFIILL, s architekty, urbanisty, kulturními organizacemi, sociálními geografy aj.
Cíl Programu
Primárním cílem tohoto Programu je zkvalitnit veřejný prostor ve městě, sekundárním pak zapojit veřejnostdo péče o jeho rozvoj a zvyšovat vzdělanost v oblasti architektury, urbanismu a umění.
Program je zaměřen na podporu projektů, které povedou ke zkvalitnění a postupné revitalizaci zanedbaných veřejných prostranství, jež se přemění ve funkční a budou zejména:
- kvalitním a hezkým místem pro setkávání a komunikace obyvatel a návštěvníků Ostravy,
- kulturním a příjemným místem, kde budou moci lidé trávit svůj volný čas,
- důvodem, pro který je budou lidé vyhledávat,
- podnětem pro zlepšení identity a image města.
Podporované projekty budou rozděleny do dvou kategorií dle rozsahu zásahů:
- projekty malého rozsahu s finanční podporou do 100 000 Kč
- projekty velkého rozsahu s finanční podporou do 1 mil. Kč
Projekty musí být v souladu s Územním plánem Ostravy a jeho strategickými dokumenty
i investičními záměry města.Administrátorem Programu bude odbor strategického rozvoje.
Členy grantové komise budou zástupci Útvaru hlavního architekta Magistrátu města Ostravy, náměstek pro investice, náměstek pro životní prostředí, architekti, urbanisté, zástupci univerzit.
Harmonogram Programu
Vyhlášení výběrového řízení: 25. 1. 2017
Lhůta pro podání žádosti: od 1. 3. 2017 do 1. 5. 2017
Rozhodnutí o poskytnutí/neposkytnutí dotace: 30. 6. 2017
Realizační období projektu: do 12 měsíců od uzavření smlouvy
Finanční vypořádání projektu: do 13 měsíců od uzavření smlouvy
Financování Programu
Celkový předpokládaný objem finančních prostředků vyčleněných z rozpočtu statutárního města Ostravy na tento Program činí 5 mil. Kč.
Rada města doporučuje zastupitelstvu města rozhodnout o uložení radě města zahrnout do návrhu rozdělení přebytku hospodaření města za rok 2016 částku 5 mil. Kč na financování programu “Revitalizace veřejného prostoru v Ostravě“.
zdroj: ostrava.cz
Lukáš :
Nevím jestli to spadá do této kategorie, ale už by se mělo udělat něco s těma ohavnýma zabradlíma v Ostravě. Proč v Praze stačí dát pár nenápadných černých „špalků“ do země aby to zablokovalo auta (třeba při nehodě) a naopak v Ostravě se musí všude rvát zábradlí jako kdyby lidi nechápali, že cesta je pro auta.
08.02.2017 12:02Xavier :
Protože reálně není příliš velký rozdíl mezi Centrem Ostravy a ne-Centrem Prahy, kde se s tím také nese.rou ;-) https://goo.gl/kTUH1S
08.02.2017 13:40Xavier :
Prahu mám prošlou skrz naskrz a vím, že je tam tohle zábradlí mimo centrální oblasti (Praha 1) naprosto běžné. V centrálních oblastech (hlavně turisticky navštěvovaných), to sice až tak úplně běžné není, ale přesto se se zábradlím tohoto druhu lze v dopravně vytížených oblastech setkat. Viz třeba tohle, kousek od Rudolfina, nedaleko Mánesova mostu: https://goo.gl/LA0rBd
08.02.2017 13:45Takže demagogii hoďme prosím stranou…
Xavier :
A ještě jeden odkaz – 60 metrů od Karlova mostu: https://goo.gl/VgvmWW.
08.02.2017 13:49thvari :
Xavier: K tomu jedno speciální zábradlí nainstalované přímo před katedrálu sv. Víta kritizuje Adam Gebrian ve svém pořadu na streamu…
08.02.2017 14:46Patrik :
Xavier: Takže když i v Praze je nějaké to červeno bílé zábradlí, tak proč ho nemít i tady, že? Proč bychom nemohli mít (když už je to zábradlí třeba v některých místech) goo.gl/HYCGUX něco takového? Samozřejmě, k dlažbě, která je třeba na nádraží se to fakt nehodí.
08.02.2017 15:03Patrik :
na Nádražní* Pardon.
08.02.2017 15:03Xavier :
Patrik: Já byl pouze proti Lukášově tezi (že v Praze stačí dát pár nenápadných černých „špalků“), která je nepravdivá. A uvedl jsem tvrzení, že není příliš velký reálný rozdíl mezi centrem Ostravy a ne-centrem Prahy. Tvá argumentace je obrácena na ruby. Nic takového jsem netvrdil. Ta zábradlí mi také samozřejmě vadí.
08.02.2017 15:38K tomu se ještě navíc dopouštíš podobné demagogie. My totiž něco takového v centru máme. A představ si, že na více místech. Jeden příklad: https://goo.gl/mte5zd. (i když nevím, jestli je to tam stále).