Ministerstvo životního prostředí ČR rozhodlo o přidělení financí z Operačního programu Spravedlivá transformace pro stavbu Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Moravskoslezský kraj tak na tento projekt získal z evropských zdrojů 1,6 miliardy korun. Zároveň bylo zahájeno řízení o změně stavby před jejím dokončením.
Plánované změny jsou patrné z následujícího dokumentu:
Ve spolupráci s vysokými školami a dalšími vědeckými institucemi vznikne místo pro robotizaci, digitalizaci, inovace a smart technologie v nejen oblasti knihovnictví. Bude zde probíhat formální i neformální vzdělávání včetně rekvalifikací. Nedílnou součástí bude podpora rozvoje kreativního průmyslu. Poskytne také prostory pro start-upy a zázemí pro péči o talenty. Černá kostka se stane centrem vzdělávání a místem setkávání různých generací, institucí i podnikatelů a firem. Výrazným způsobem pomůže v pokračující transformaci Moravskoslezského kraje.
Projekt vyjde na 2,6 miliardy korun. Z Fondu pro spravedlivou transformaci získal Moravskoslezský kraj prostřednictvím Operačního programu spravedlivá transformace 1,6 miliardy korun. Statutární město Ostrava přispělo 150 milionů korun, zbytek uhradí kraj ze svého rozpočtu.Roční provoz bude podle odhadů stát 150 milionů korun, financován bude z vlastních prostředků organizace například z nejrůznějších grantů a vstupného na akce, na provoz bude významně přispívat i Moravskoslezský kraj jakožto zřizovatel.
Černá kostka je navržena s ohledem na udržitelnost. Využívá moderní nízkoenergetické technologie, tepelná čerpadla pro efektivní vytápění a chlazení, kvalitní izolaci a materiály pro snížení energetických ztrát, přirozené větrání, fotovoltaické panely na střeše, LED osvětlení s nižší spotřebou elektřiny a shromažďování dešťové vody pro účely jako splachování.
Vizualizace stavby
zdroj: msk.cz
Kjub :
Lignit místo antracitu, tedy spíše hnědá, než černá kostka. Původní vzhled mi připadal lepší, stylově sevřenější a výraznější esteticky i symbolicky, ten nový na mě působí trochu jako retrovariace ve stylu 1960s, takový odlehčený, udržitelnější „Brusel“.
Crazym :
Ten parkovací dům vedle vypadá zajímavě jak krásně svítí do noci nebo co to je. https://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2023/11/402571980_326893050046527_5770277297948994083_n.jpg Na parkovišti rostou krásné velké stromy a nedaleko zurčí vodotrysky, kolem korzují šťastní lidé a jezdí MHDéčko a minimum aut a to vše pod dramaticky černou oblohou. Krásné…
A Černá kostka je furt jenom imaginární černou kostkou a dokud nebude, tak ať si ty další a další vizualizace strčí tam kde slunce nesvítí, už je to dost unavující… 😊
vojta :
V roce 2003 by to byla pecka, v roce 2013 by se to dalo pochválit. Je rok 2023 a působí to zoufale retro. Kdyby byla možnost, celé bych to nechal navrhnout znovu. Teď to házet ze stolu už by asi byla blbost. Ať se zaměří na detaily a za dva roky se stavba a okolí nezačnou rozpadat a budeme asi spokojení…
20.11.2023 09:08Michal :
Z černé kostky hnědý kvádr.
20.11.2023 09:08Petr :
vojta: takže ten projekt je průser vlastně od začátku. Jestli návrh zastaral za dvacet let, tak nebyl dostatečně nadčasový
20.11.2023 09:24Jiří Antonín :
Nová Karolina – 5 kostek, Tieto Tower (po staru) – 2 kostky, toto další kostka. Naproti bude kosmická loď. Ostrava = muzeum LEGA?
20.11.2023 09:41David :
Na mě teda také nepůsobí jako kostka – tak snad dělám kostku anebo kvádr! Můj názor jsem už mnohokrát říkal… projekt vznikl v roce 2004 a dodnes má nulovou inovaci. Podle té vizualizace z přízemí – to je jak nějaký vstup do školy. Kde jsou hned ve vstupu ty digitální inovace, 3D prvky s wow faktorem?? Pokud vím, tak to architekti přepracovávali několik let – znovu kde jsou ty technologické prvky a čím bude ta kostka konkurovat Praze, Brnu či Paříži jak už se nechali slyšet zástupci města, že se bude jednat o nejmodernější knihovnu.
20.11.2023 09:54Proč není např nějaká kavárna s vyhlídkovou terasou na střeše??
Stejně i ta fasáda mohla mít nějaké výtvarné prvky nejen sklo…..
vůbec nerozumím tomu jak se může 20let starý projekt z papíru dostat do reálné podoby.
vojta :
Jiří Antonín: Baku 2.
riltr :
a ta vodní plocha kolem bude? na té vizualizaci to je tak šalamounsky naznačeno, že kdo chce, tak tam tu vodu vidí a kdo nechce tak ji tam nevidí :)
20.11.2023 09:57Johnny :
riltr: Vodní plocha bude.
David: Tady zas někdo neumí číst. Kavárna na střešní terase nebude proto, že tam bude bar.
20.11.2023 10:29Michal :
Baku co?
Tady někdo očividně zůstal zamrzlý v éře SSSR.
Jana :
Jiří Antonín: Pořád platí, že to nejhodnotnější co v Ově vzniklo je z období tzv. první republiky. Ale i to je dost mrveno – viz. interiéry Nové radnice, viz. řada kvalitních činžáků s plast. okny.
20.11.2023 12:22Paulo :
Tak mě tady máte ! Černý kvádr bez inovace, jako pokrok a budoucnost Ostravy. Chudák vizionář, mistr arch. Kaplický rotuje v hrobě jak národ zblbuntý technokratickými plánovači z SSSR stihnul během 40 let degenerovat a jediná moderní vize společnosti je stavět obdoby paneláků a krychlí.
20.11.2023 13:35Ps. ta poslední vizualizace vstupu do centra 21. století a 3D inovace mi připomíná 80. schodiště na Ova – Jih, železňák. :)
aldar :
Je to smutné a je to škoda…
Mx :
Jsem za černou kostku rád přes následující výhrady, hlavně, že to vůbec vzniklo a taky za ten bazén okolo, za který jsem se přimlouval přímo u primátora Macury před lety, aby se věci dělaly pořádně a raději si počkat na kvalitu, tzn. zde např. nerušit bazén, který se měl vypustit z projektu. Ale jinak jsem zvědavý, jak to dopadne, protože nablýskané vizualizace nikdy tak nevypadají a představa černého kvádru v prostoru – možná to ve výsledku bude úplně něco jiného než tady na nasvícených pro jistotu hlavně nočních pěkných vizualizacích. No uvidíme. Každopádně daly se miliardy utratit za vizuálně hezčí dílo, ale třeba to nakonec bude opravdová zajímavost Ostravy, kdoví.
20.11.2023 18:11Lenka Juchelková :
Jak to tady tak čtu. Tak to vypadá, že někdo pojal doslovně myšlenku či řeči dávno minulé že Ostrava je černá. Třeba to má znázorňovat kostku uhlí. Ale pokud to je takto myšleno je to špatná myšlenka. Ostrava je jedno z nejzelenějších měst v ČR
Pavel :
Dovolím si takový plytký a nedůležitý dotaz. Neví někdo, kolik ročně bude stát provoz a údržba budovy, přilehlých vnějších prostor, a hlavně těch technologií, jimiž bude objekt prošpikován?
21.11.2023 08:29Le Bon :
Ostravsko-český slovník barev a geometrie. V Ostravě je světlemodrá tyrkysová a hnědá zase černá. A člověčenezlobse se tam nehraje s kostkou, ale s kvádrem. A říká se mu kostka, proč ne. Ještě lepší než hnědý by ale byl bílý kvádr, protože bílá nejlépe odráží sluneční záření a jde nám přece o udržitelnost v domě plném skel. Pak by to mohla být na dalších a dalších vizualizacích za 50 mega bílá kostka cukru – rozpuštěná v naivních představách o rozvoji krajského města, které 20 let čeká na knihovnu, tedy přesněji 2 patra pro knihovnu v budově pro ty nejvíce sexy záležitosti dneška, tedy neformální vzdělávání, kreativní průmysl, startupy, péči o talenty a místo setkávání generací a institucí pod intimním LED osvětlením. Přece nebudeme v knihovně 21.století zpátečnicky archivovat a půjčovat knihy, když máme tu wikipedii.
davidb :
Pavel:
Vždyť se to píše v textu!
Tak si to pořádně přečtěte a budete to vědět.
Szczur :
Le Bon: No dobře, zajímavý umělecký projev. Ale nechápu narážky na slovo „kostka“. Kostka JE synonym kvádru. Což může a nemusí být krychle.
Karin Veselá :
Dobrý den, za nositele projektu. Černá kostka zůstává „černou“ kostkou. Jediné co přibylo je pochozí střecha. Není třeba nad projektem a vzhledem diskutovat. Ctíme plně vzhled, který vyhrál architektonickou soutěž, návrh pana ing. arch. Kuby.
Le Bon :
Karin Veselá: To je půvabné, tedy ČERNÁ zůstává „ČERNOU“. Stačí doplnit uvozovky :) Ale doplnil bych je raději i k pojmu „kostka“. Prý, „není třeba nad projektem a vzhledem diskutovat“ :) Tak už dost s diskusí, plantážníci, neslyšeli jste veselou paní Karin ?
Szczur: Nejde o uměleckou kvalitu mého projevu, ta je nesporná a není třeba nad ní diskutovat, jak by jistě uvedl i nositel projektu :) Kostka je primárně lidové označení pravidelného šestistěnu, tedy krychle. Sekundárně se může jednat například o dlažební kostku a ta jistě může být i pravidelným rovnoběžnostěnem, tedy ano, jako kostka může být označen i kvádr blížící se svými rozměry až na hranici pojmu krychle. Shodneme se ale na tom, že černá NENÍ hnědá ? Pokud ne, odmítám dále diskutovat a jdu si raději složit Rubikův kvádr.
Szczur :
Le Bon: Ano, hnědá není černá. Bravo.
Geometrie vám ale zatím moc nejde. Každá krychle je kvádrem. Ne každý kvádr je krychle.
Výraz kostka nemá s pravidelností nic společného, dokonce nemusí jít ani o šestistěn. Výraz vznikl tak, že hrací kostky byly kdysi vyráběny z kostí – a rozhodně to nebyly jen krychle, často ani kvádry, a někdy ani hranoly. Přeneseně se jako kostky označují nikoliv jen krychle, ale i ostatní kvádry: Lego kostky nejsou krychle. Kostky cukru také většinou nejsou krychle. Budovy tvaru kostky bývají kvádry, které se krychli blíží, ale ne zcela. Každý kvádr může být nazván kostkou. Tudíž, Černá kostka v této vizualizaci možná není černá, ale zcela jednoznačně je to stále kostka. Tolik k lingvistickému a antropologickému okénku.
Následná přednáška o vyjádření barev průhledných materiálů v počítačových renderech by byla na dlouho, a většina čitatelů zřejmě postrádá potřebný technický základ.
Le Bon :
Szczur: Alea iacta est !!! Nejlepší argument pro perfidní eristiky je označit druhého jako někoho, kdo něco neví, nebo mu něco zatím moc nejde, jakkoliv to není pravda. Z čeho jste, Szcure, usoudil, že se nevyznám v geometrii ? Tvrdil jsem snad, že kvádr není nadřazeným pojmem pro krychli a teprve vy mi to musíte vysvětlit ? Nebo spíš vy špatně čtete, vlastně pardon, chtěl jsem říci čtení textu vám ale zatím moc nejde (vidíte, taky to umím jako vy, ale nepoužívám tyhle plytké figury v diskusi).
Možná byste měl jako skvělý lingvista a antropolog a odborník na hazardní hry v jedné osobě vědět, že nejstarší nalezená hrací kostka byla uplácaná z hlíny před pěti tisíci lety a našla se v Indii a nemá s kostmi nic společného.
Takže jste ironizoval moje rozlišení černé a hnědé barvy. Opakuji po vás, bravo. A k věci se umíte také vyjádřit ? Třeba k veselé Karin, pro níž je černá „černá“ ? Takže kostka bude opravdu černá, nebo „černá“, nebo průhledná ?
Jen machrujete, pane Potkane z Haliče. Napište i něco k věci, tedy konkrétně k „černé“ černé kostce. Jste spokojen s posunem, který nastal v původním projektu ?
asa :
Le Bon: Neplýtvejte energií. Barvoslepé ovečky, které v knihovně byly naposledy na školní exkurzi, už mají svůj „názor“. Podívejte, jaký ohlas má příspěvek jedince, který se „přimlouval přímo u pana primátora Macury“ a který se těší na „opravdovou zajímavost Ostravy“. Nejde o potřebu knihovny, jde o zajímavost Ostravy. To je milieu čekatelů na šťastnější zítřek jejich města, nekažte jim to.
Pavel :
Skutečně černý vzhled by zajistilo pouze neprůhledné a matné černé sklo. Zrcadlové černé sklo se používá, je-li zájem na budově zrcadlit něco pěkného v okolí. To asi nebude tento případ. A pak zbývají černá skla víceméně průhledná, jejichž výsledný barevný dojem vzniká kombinací s barvami toho, co je za sklem, třeba umělého osvětlení aj. Jinými slovy, při použití průhledných skel není možné dosáhnout absolutně černého vzhledu, je to podobné jako se slunečními brýlemi. A ještě pro zajímavost: https://www.philipsteadman.com/blog/the-black-glass-skyscraper-a-really-bad-idea/
Le Bon :
Pavel: Původně to byl ČERNÝ PORÉZNÍ PLÁŠŤ (jako symbol otevřenosti instituce) a ne sklo.
https://oldknihovna.nkp.cz/knihovna62/tichy621.htm
Černá krychle je nepochybně návrhem zvláštním, který se bude v dané lokalitě vyjímat. Zrcadlení knihovny na vodní hladině působí velmi elegantně.
A jak vidí budoucí knihovnu samotní autoři vítězného návrhu? „Tématem naší úvahy bylo, zda má objekt knihovny svou hmotou vymezovat budoucí náměstí, nebo zda se má nacházet v jeho středu,“ píší mj. v komentáři ke svému projektu. „Po zvážení všech prostorových vazeb a vzhledem k významu stavby jsme se rozhodli pro koncepci solitérního objektu. Vztah k okolí, které je tvořeno poněkud nesourodou zástavbou, nás vedl ke koncepci elementárního objektu ve tvaru mírně převýšené krychle – věže, kde výrazové prostředky uplatněné v exteriéru stavby jsou vědomě minimalizovány. Přesná forma budovy oproštěná od klasického architektonického tvarosloví dodává instituci knihovny vážnosti, která je v daném prostředí nutností. Objekt knihovny chápeme jako pevnou schránu vědění společnosti. Monumentální tvar vytváří dojem nadčasovosti a solidnosti – porézní plášť naopak symbolizuje otevřenost instituce.“ Budovu knihovny by měla obklopit vodní plocha, která tak dotvoří přívětivý pocit při vnímání náměstí. „Měkká plocha vodní hladiny kontrastuje s přísnými hranami knihovny a činí náměstí pro občany atraktivnějším. Vodotrysky ve vodní ploše přispívají k plasticitě náměstí, jejich dynamika oživuje celkovou atmosféru. Vodní plocha navíc v létě příznivě ovlivní klima v blízkosti stavby i v budově samé.“ Pro zimní období se ovšem počítá s vypuštěním vody a vznikne tak dlážděný, chodcům volně přístupný prostor náměstí.
K.S.Malevich :
Podle uvedeného odkazu tedy Ostrava čekala v roce 2006 evidentně na černou krychli a ne na hnědý kvádr. Ředitelka knihovny oceňuje explicitně černou krychli. Autoři hovoří o mírně převýšené krychli – pozor, to je protimluv, Szczur by měl neprodleně kontaktovat autory a nabídnout jim zdarma přednášku o geometrii. A Karin Veselá může ostatní poučit, že černá zůstává „černou“, což v překladu znamená, že černý porézní plášť je nově hnědým sklem. Ještě, že se Mx přimluvil za vodní plochu, ta zůstala, i když nově to bude spíše louže než bazén, ale louže je také vodní plochou a bude to jistě „opravdová zajímavost Ostravy, kdoví.“
Mx :
K.S. Malevich: a co jste vlastně chtěl svým komentářem sdělit?
K.S.Malevich :
Mx: Přesně to, co jsem sdělil. Pokud nerozumíte, přeskočte na další příspěvek.
Ilona Rozehnalová :
Le Bon:
Dobrý den, oslovila jsem autora návrhu Černé kostky, architekta Ladislava Kubu, zda by poskytl aktuální vizualizaci a informaci o podobě knihovny. Jak z odpovědi vyplývá, knihovna svůj vzhled nezměnila. Hnědý objekt, který sdílel kraj, je podle odpovědi paní Veselé z kraje pouze pracovní verzí kraje, nikoli vizualizací Ladislava Kuby. Stále platná je tedy tato podoba: https://www.msvk.cz/o-knihovne/cerna-kostka/
Přikládám dnešní odpověď Ladislava Kuby na můj dotaz ohledně vizuálu:
Dobrý den,
23.11.2023 13:22zasílám ke stažení naše autorské vizualizace – vizuální a barevné řešení je stále platné.
Došlo k těmto změnám:
– exteriér – budova zřejmě nebude v parteru označena MSVK, ale finální označení ještě neznáme
– interiér – došlo ke změnám jako snížení regálů, změny rozmístění sedaček atd., ale tyto změny nemají vliv na charakter a barevnost interiéru
Tyto vizualizace proto vnímáme jako stále platné a prosím o jejich používání při prezentaci budovy Černá kostka.
Děkuji Ladislav Kuba
Crazym :
No vidíte jak to budeme mít krásné 😍 https://www.msvk.cz/data/fotogalerie/detail/foto-158-6073ede483067.jpg
A můžeme si i zahrát najdi deset rozdílů 🤪
https://www.msvk.cz/data/fotogalerie/detail/foto-144-606ff32ccaa2c.jpg
https://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2023/11/402571980_326893050046527_5770277297948994083_n.jpg
A vítez získá černého Bludišťáka 🤭
Mx :
Ilona Rozehnalová: děkuji za užitečné informace. Chci se zeptat 1/nevíte, proč v médiích i na oficiálních stránkách https://www.cerna-kostka.cz/ jsou naprosto odlišné vizualizace a právě tato hnědá verze z tohoto článku na MS Stavby? A našli bychom další odlišnosti exteriéru, nejen označení budovy 2/ jaký povrchový materiál tedy bude použit? Sklo, jaká barva, matné ap? Nebo to má nějaké opláštění? Děkuji
Martin [msstavby.cz] :
Mx: Vizualizace zde uvedené pochází z fecebookové stránky kraje.
23.11.2023 17:35Mx :
Martin [msstavby.cz]: stejné, jako od Vás zde, jsou i na oficiálním webu černé kostky, kterou jsem výše uvedl
jlname :
Taky jeden plytký a nedůležitý dotaz..- hodně se hovoří o tom „eko enviromentálním“ hledisku. Jako že černá barva pohlcuje a sálá teplo do okolí.
Jednu dobu se to tady hrozně řešilo, dělali se teplotní mapy republiky atd..
Jestli jsme se za těch 20 let diskusí o Černé kostce někam posunuli. Máme tedy jistotu, že se bude jednat o moderní a nejlépe špičkový projekt?
David :
Mx:
23.11.2023 23:09na to nepotřebujete Ilonku aby Vám odpověděla… ty projekty z města řeší prostě idioti kteří sami nechápou co jak má vypadat, co jak se navrhlo a pak šíří nesmysly viz tyto vizualizace jak se ukazuje. Zeptejte se toho co stojí za tou stránkou černá kostka, to musí byt idiot(i) na entou a odtud se dostanete někam nahoru k městu :) vlastně by bylo fajn už znát i ty jména z jednotlivých týmů co tyhle errory provádějí.
Ilona Rozehnalová :
Mx: David:
24.11.2023 08:10Jenom upřesním, že nejde o město, ale o kraj. Ty hnědé vizualizace jsou pracovní, které si připravil kraj pro svoje potřeby bez architekta Kuby. Již jsem jim psala, zda by při prezentaci projektu směrem k veřejnosti používali autorské viizualizace Ladislava Kuby, neboť ty hnědé podle mě svou horší kvalitou mohou poškozovat architekta.
Co se týče materiálů stavby atd., budu se snažit na počátek roku dojednat prezentaci projektu pro veřejnost, abychom viděli, jak aktuálně autor o stavbě přemýšlí, jaké používá materiály, jaké jsou změny v interiéru a proč, jaká bude náplň atd. Pokud by vás někoho zajímalo, jak o stavbě přemýšlel architekt, ale i kraj v roce 2021, kdy se již připravoval projekt se současnou náplní, na stránkách Fiducie je k zhlédnutí video z naší debaty, kde se o některých zde diskutovaných tématech již hovoří: https://klubfiducia.cz/2021/10/11/video-z-debaty-o-cerne-kostce/.
Mx :
Tak teď už si zbývá jenom opravit, jak bude vypadat koncertní hala, to taky určitě má jen pracovní verzi, která koluje po planetě :-). Za mě nepochopitelná věc, jak se takové věci mohou dít u miliardových projektu. Co je horší, že to naznačuje jak jsi nezájem o vzhled stavby, když je jedno, že veřejnosti prezentujeme jinou realitu. Mně by třeba fakt zajímalo, jak bude vypadat ten bazén s vodou, na obou verzích naprosto odlišný. A nejhorší je, že se pak postaví možná něco ještě úplně jiného a nikdo s tím vůbec nic nezmůže a nějak se to okecá.
24.11.2023 09:15Cyklista :
Ilona Rozehnalová: Mx: Mx: Nevím co řešíte.. z vizualizací i z popisu je zřejmé, že před skleněnou fasádou je předsunut „porézní plášť“. Pokud není dostatečně zřejmý z vizualizací, tak je viditelný na nákresech… https://www.cerna-kostka.cz/assets/4.np.jpg
24.11.2023 09:41