Bytový komplex Slezská Ostrava

Projekční ateliér DaF-PROJEKT s. r. o. zveřejnil mezi aktualitami na svých webových stránkách informaci o projektové přípravě bytového komplexu na Slezské Ostravě.

Celkově by při ulici Těšínská mělo vzniknout 18 bytových domů a jeden polyfunkční objekt.

Bydlení v tomto novém komplexu je charakterizováno jako bydlení v zeleni, jež hraje velmi podstatnou roli ať už v podobě okolního lesního pozemku, tak nově vysázených vzrostlých stromů, keřových a travinových porostů doplňující množství organických chodníků s mobiliářem, workoutovými hřišti, drobnými vodními plochami a uměleckými artefakty. Parkování je řešeno ve většině pod zemí. 

pramen: daf-projekt.cz

Související články


Komentáře

  1. Jan Lenart :

    Už při prvních vrtech zjistí, že to s podzemním parkováním nebude lehké. Je to sesuvný terén, kde se uhelné sloje dostávají vysoko k povrchu.

    Thumb up 20 Thumb down 18
  2. aggu :

    Jan Lenart: Sesuvy a karbonský reliéf jsou dva nesouvisející fenomény splácané nesmyslně dohromady. O sesuvné území se nejedná. Okraj bytového komplexu je daleko od hrany. Ano, skalní podloží (pískovec ač dost rozvětralý) je „relativně“ blíže k povrchu, což je stavebníkovi určitě ku prospěchu. Dole u Lučiny jsou pěkné skalní výchozy.
    Držím palce. Pěkná lokalita.

    Thumb up 16 Thumb down 10
  3. davidb :

    aggu:
    Ty brďo!
    Poučovat o horninách Honzu Lenarta, geografa, který má zrovna sesuvy jako jednu ze svých činností, je fakt super.
    Beru popcorn a těším se na odpověď :-)

    Thumb up 16 Thumb down 4
  4. Jiří Antonín :

    Proč má příspěvek od Lenarta tolik mínusů? Mínusáři už tam vrty dělali, že ví, že nemá pravdu?

    Jinak nevěřím, že ve výsledku to bude takto vypadat. Opět parkoviště kolem domů, levné materiály, minimum zeleně. Jako jinde v OV.

    Thumb up 12 Thumb down 8
  5. Martin :

    aggu:
    V čem je ta lokalita super? Je tam sice MHD a je to kousek do centra, místní vybavenost 0.

    Thumb up 5 Thumb down 7
  6. abc :

    aggu: Jenomže sesuvy a karbonský reliéf nemusejí nutně vždy být fenomény nesmyslně splácané dohromady, a tudíž se o sesuvné území jednat může. Okraj bytového komplexu daleko od hrany, to je tvrzení, jehož vyvratitelnost spočívá jak ve správném rozpoznání skladby daného území, tak v rozpoznání a především důkladném rozboru dalších vlivů zde působících a jejich pochopení, případně ještě zahrnutí a logické návaznosti a provázanosti s dalšími vědními podobory zabývajícími se zemskou kůrou. Ano, skalní podloží (zde pískovec, rozvětralý, dost – tady s Vámi musím souhlasit) je „relativně“ blíže k povrchu, což je stavebníkovi jistě ku prospěchu, ale to není při vší úctě k Vaším hlubokým znalostem nic objevného, to už říkala slavná Marie Curie, avšak pro to, jakým směrem se má ubírat úvaha o geografickém profilu a jeho vlastnostech na daném území ve vztahu ke stavebnímu záměru, je zcela zásadní neopomenout výše uvedené okolnosti a také – a to podtrhuji retroreflexním zvýrazňovačem – vážně se zabývat otázkou, v jaké míře v dané oblasti historicky docházelo k poruchám, které měly dopad na lidskou činnost a naopak.

    Thumb up 5 Thumb down 5
  7. Raptor :

    Martin: copak, schází tam Lidl v docházkové vzdálenosti 100 metrů?

    Thumb up 9 Thumb down 3
  8. Marthin :

    Jak byl ten citát: Problémem světa je, že inteligenti jsou stále na pochybách, zatímco pitomci si věří za všech okolností? ..aneb jak říkal Slezacek v Med a peří: Chlapi u nás na vsi o sobě nemají nikdy žádné pochybnosti asi proto, že vůbec neví, že něco takového existuje.

    Thumb up 5 Thumb down 1
  9. aggu :

    davidb: To jste napsal přesně, je to geograf. Nikoliv geolog nebo geotechnik.
    Jedna věc je detailně studovat svahové deformace někde mimo civilizaci v horách, druhá je provádět průzkumy a projekčně řešit interakci stavby s okolím. Takže je nasnadě otázka, proč se geograf vyjadřuje k něčemu co je mimo jeho odbornost. Kterou Jan Lenart zcela jistě disponuje, určitě i v oblasti sesuvů, ale jaksi mimo téma článku.
    Za druhé, v jeho příspěvku ani nešlo o sesuvy jako o hejt skoro jakékoliv výstavby v Ostravě, čímž je už docela proslaven. Škoda…
    Za třetí, to jestli území je nebo není sesuvné si může každý laik ověřit zde: https://mapy.geology.cz/svahove_deformace/
    Opět si všimněte malého detailu, databázi sesuvů v Česku vedou geologové, nikoliv fyzičtí geografové.

    abc: Není to sesuvné území. Není registrováno geologickou službou, nebyl zde proveden geologický průzkum ani geotechnický monitoring. Takže pokud někdo předem tvrdí, že území je sesuvné, je lhář. Nebo rozumbrada ;)
    Jinak bych to ukončil slovy klasika: „kdyby byl váš příspěvek o polovinu kratší, pořád by byl příliš dlouhý“ ;)

    Thumb up 7 Thumb down 8
  10. Jan Lenart :

    aggu: Vedl jsem tým geovědců, který toto sesuvné území po 4 roky zkoumal. Jsou tam vrty, geofyzika, dendrochronologie, výzkum podzemních prostor apod. Publikace je v recenzi. Úplně jste se znemožnil. V jiné naší publikaci upozorňujeme na problémy databáze sesuvů ČGS. Vznikla ještě před laserovým skenováním reliéfu.

    Thumb up 13 Thumb down 7
  11. aggu :

    Jan Lenart: Znova, věnujte se geografii, nic proti tomu, ale nepleťte se geotechnikům do práce.

    Thumb up 6 Thumb down 7
  12. Náhodný kolemjdoucí :

    aggu:

    To, že sesuv není v databázi neznamená, že tam není :) A jak je možné v databázi vidět, tak systematicky byla mapovaná jen některá území.

    Thumb up 6 Thumb down 1
  13. aggu :

    Náhodný kolemjdoucí: To máte samozřejmě pravdu. Ale pokud v databázi není, a někdo tvrdí, že tam je, a České geologické službě to nenahlásil, tak…. ;)
    O té databázi asi moc nevíte, databáze se nemapuje systematicky. Doplňuje průběžně po desítky let, po celé ČR tam, kde jsou svahové deformace ověřeny. Ano, spousta lidí má k ní určité výhrady, ale buďme rádi, že ji máme.

    Thumb up 4 Thumb down 2
  14. Náhodný kolemjdoucí :

    aggu:

    Mapovalo se to s v terénu s pomocí topografických map 1:10000 jen na části území ČR. Ostatní záznamy sesuvů jsou ty, které byly zaznamenané (historicky), nebo objeveny při stavebních pracích.

    Sesuvy nejsou mimo odbornost geografa. To až jejich stabilizace, stavby v sesuvných územích, řešení konkrétních projektů. Nikdo se tady neplete geotechnikům do práce. Honza Lenart tady jen upozornil na to, že to je problémová lokalita. Jak si s tím geotechnici poradí, je jen na nich.

    Thumb up 5 Thumb down 1
  15. Jan Lenart :

    aggu: Škoda, že na ty sesuvy tam geotechnici nepřišli, že? P.S. Jenom v katastru Slezské je několik desítek sesuvů, které v té databázi nejsou. P.P.S. Zhotovitelé kanalizačního přivaděče si těch sesuvů všimli, tak geodeticky monitorovali ty skalní stěny. Nechali v tom lomu ještě terče. Kdybyste chtěl něco o sesuvech vědět, neváhejte se mi ozvat. Ještě zareaguji na váš nesmyslný komentář o karbonském reliéfu. No vzhledem k tomu, že tam karbon vychází na povrch, tak jsou ty sesuvy samozřejmě v karbonském podloží.

    Thumb up 7 Thumb down 6
  16. aggu :

    Náhodný kolemjdoucí: Tak znovu. Tento web je o stavbách.
    Databáze sesuvů je plněna průběžně, dlouhodobě a spoustou organizací, proto má tak velkou cenu. Kdyby se to nechalo na vědce, nikdy takovou databázi jako republika nezískáme.
    Nikdo netvrdí, že se (fyzičtí) geografové nemohou zajímat o sesuvy. Mohou. I moje babička může. Ale tady se řeší projekt bytového komplexu. A pro tento projekt je důležitý geotechnický průzkum, případně monitoring. Nikoliv výzkum (což předpokládám dle zmíněných použitých metod, které jsou projektantovi na…k ničemu). A totéž platí pro průzkum na kanalizaci.

    Od hrany svahu a skalních výchozů je jižní okraj stavby vzdálen 50+ m – stavba se tedy nachází v naprosto jiných základových podmínkách, kdy v podloží podsklepených objektů se pravděpodobně objeví karbonské pískovce zvětralé na suché ulehlé písky, tedy velmi slušné podloží. Navíc takřka v rovině. Jaký má tedy z hlediska projektu bytového komplexu asi smysl monitorovat skalní stěny někde dole u Lučiny? Přičemž se pravděpodobně jedná o gravitační posuny skalních bloků pískovců – ovšem v území, kde (logicky) nikdo stavět nebude.

    Bez řádného geotechnického průzkumu pro stavbu nemá cenu ztrácet čase žvaněním (sorry debatou) o „sesuvech na Slezské“.
    V současné době lze stavět takřka všude.

    Thumb up 5 Thumb down 7
  17. Náhodný kolemjdoucí :

    aggu:
    Ano tento web je o stavbách. A stavby jsou vázané na nějakou lokalitu a pokud daná lokalita má určité vlastnosti, které mohou být problematické, tak je dobré se o nich pobavit. Co jsem tady zatím četl, tak Honza Lenart jen upozornil na možné problémy. A jak jsem psal výše, je na pak na inženýrskogeologickém posouzení lokality jak bude nejvhodnější tam stavět. A ano stavět se dá v sesuvných územích, jen jen to nákladnější.

    Databázi sesuvů spravuje ČGS, protože ta je zřízena za účelem shromažďování informací o geologii ČR. Samozřejmě na vzniku databáze se podílela celá řada vědců. Velkou část mapování (a teď se podržte!) dělali fyzičtí geografové a ne geologové (natožpak inženýrští).

    A vy jste geolog? Byl jste v tom místě, že tak sebejistě o tom území píšete? Nebo (použiji vaše slova) jen tak žvaníte?

    Thumb up 9 Thumb down 1
  18. Alexx :

    Chtít zastavit aggu, když se rozhodne předstírat odbornost v nějakém vhodném oboru (to jest v jakémkoli), je jen o stupeň těžší, než zastavit globální oteplení.
    Rozhodně do toho!

    Thumb up 6 Thumb down 2
  19. davidb :

    davidb:
    Já věděl, že to bude na popcorn :-)

    Thumb up 9 Thumb down 0
  20. Martin Moravec :

    Každý vlastník pozemku, soukromník nebo developer si může dle územního plánu postavit a následně prodat co chce. Na druhé straně je kupující, který by si měl nastavit priority a podle toho se zařídit. Chci bydlet v místě kde nemám žádnou občanskou vybavenost? Nemám služby, obchody, restaurace, práci, školu? Pokud je toto vykoupeno nižší cenou, pak OK, dává to smysl. Pokud je ovšem bydlení za ceny stejné nebo vyšší než srovnatelné nabídky v centru a okolí, tak to prostě nekoupím. Developeři většinou staví to co si mohou u klientů obhájit, jestli se prodá cokoli, tak se tomu i developer přizpůsobí. Myslím si, že takové projekty mají přijít v době kdy je centrum a jeho okolí již dostavěno a nejsou jiné možnosti. Základ je dostavovat proluky, kterých máme ve městě obrovské množství. Tak aby si člověk mohl vyřídit většinu věcí bez auta. Pohodlně. Mohl si zajít do restaurace, na kafe, prostě žít a utrácet ve městě. Tohle „satelitní“ bydlení je krajní řešení. Můj pohled.

    Thumb up 4 Thumb down 7
  21. S200 :

    Martin Moravec: Satelitním bydlením bych nenazýval místo, z kterého jsem pěšky za 20 minut na Masarykově náměstí. To opravdu není Čeladná.

    Thumb up 18 Thumb down 3
  22. Pavel :

    S200:
    Bohužel pěšky to je hodně nepříjemná procházka. Tam nevede ani pořádný chodník. Rovněž nikde nevidím návrh zastávky tram, která by byla přímo pod lokalitou.
    Je to takový vnitroměstský satelit

    Thumb up 4 Thumb down 4
  23. Cyklista :

    Zda se tam bude stavět rozhodne nenáročný občan, banka a cena za m2….občanská vybavenost je a bude pouze krematorium a zastávka autobusu – a na min. dalších 20 let dopředu nic dalšího.

    Thumb up 3 Thumb down 1
  24. Jenki :

    Mi teda ten situační výkres nedává moc smysl. Pokud ta zástavba má sahat až k tramvajové trati Hranečník – Zárubek, tak tam busou muset provést dost extrémní terénní úpravy. Je tam sráz nejméně 15m dolů, bývalý kamenolom, tramvaj je „utopená“ v údolí Lučiny. Na tu zastávku by asi musel vést výtah.

    Thumb up 1 Thumb down 1
  25. Crazym :

    Cyklista: Proboha co je na tom nepříjemného? https://mapy.cz/s/jafopogecu 😳 Zdegenerovaná generace 🤦‍♂️
    A tramvajovou zastávku pod lokalitou radši ani nekomentovat. To si jako myslíš, že by tam někdo z té lokality dostával skokem ze skály? Začínám mít podezření, že jsi tam nikdy nebyl moulo 🤣
    Pavel: A já bych se i vsadil, že tam půjdou byty celkem na odbyt 😉 Rozhodne nejspíš ta cena…

    Thumb up 1 Thumb down 10
  26. Crazym :

    Jenki: Bože, podívej se pořádně, ten situační výkres je naprosto v pořádku. Porovnej s mapou katastru https://screenshot.cz/HAD87/ a zjistíš, že jejich pozemek má spád cca 5 metrů https://mapy.cz/s/mazozodape a padák cca 30 metrů dolů je až dál https://mapy.cz/s/mehubemejo A kde jsi přišel na to, že zástavba má být až k tramvajové trati nechápu.
    Důležité je ale komentovat že, extrémní úpravo 🤣
    Lidi, když už jste tam nikdy nebyli, tak se aspoň naučte používat ty funkce Map.cz když už z nic neumíte číst 🤣

    Thumb up 1 Thumb down 10
  27. Pavel :

    Crazym:
    Pro ženu večer zcela ideální cesta.

    Thumb up 7 Thumb down 1
  28. Pavel :

    Jenki:
    15 m převýšení je 200 m dlouhý chodník

    Thumb up 3 Thumb down 0
  29. Pedro :

    Trocha cerneho humoru po ranu…vyhodu to ma, az nastane trvaly odchod z tohoto sveta, nebudou to mit daleko, prakticky pres hlavni cestu.

    Thumb up 3 Thumb down 2
  30. Cyklista :

    Crazym:
    Uklidni se sprosťáku a klidně se tam přestěhuj, ano, ideální místo pro důchodce.

    Thumb up 4 Thumb down 5
  31. Martin Moravec :

    S200: Takže jste potvrdil, že v místě není vůbec nic. To i obyčejné sídliště je lépe vybaveno. Ohledně dostupnosti bych byl opatrný, protože je to u hlavní cesty, vede tam chodník okolo hradu přes lávku. Jako chlap to úplně neřeším, ale pro ženy a děti nic ideálního. Jdete prostě pustinou kde nic není. Až budou zastavěny proluky v centru, OK. Teď mi to nedává žádný smysl.

    Thumb up 9 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.