Biskupství ostravsko-opavské (investor) požádalo Zastupitelstvo městského obvodu Slezská Ostrava o koupi vybraných pozemků za účelem výstavby bytového domu U Staré elektrárny.
Zasedání proběhlo 23. února 2023 a odprodej pozemků (včetně zřízení věcného břemene) byl schválen. Investor zde plánuje vybudovat bytový dům s komerčním prostorem v přízemí.
zdroj: slezska.ostrava.cz
Loprais58 :
To je paráda!
balde :
takže to vypadá na nájemní byty podle investora.
31.05.2023 07:35Marian Kechlibar :
V téhle souvislosti … ta Bohumínská, to je takové bolestivé místo města … kdyby byla aspoň tak od Kamence po Loděnici v zakrytém zářezu, mohlo by centrum Ostravy přirozeně expandovat na Slezskou. MÚK s Českobratrskou zrušit, beztak je nekompletní.
Mx :
Není to nejhorší, ale myslím, že moderní architektura už je dnes zase o kus jinde, např.: https://magazin.aktualne.cz/bydleni/architektura/sik-ekologicky-i-docela-obycejny-praha-ukazala-navrhy-na-dos/r~ee4c1e16feca11ed8b4e0cc47ab5f122/r~c45cd648fecc11eda3c0ac1f6b220ee8/
31.05.2023 09:30Paulo :
Kurňa my jsme kulturní kazisvěti, Slezská Ostrava = červené cihly! Říkejme tomu budoucí kolorit, značka města. Kazisvěti však chtějí černobílý a šedý svět. :( Není to špatné, je to však unilè. 🔥
31.05.2023 11:02Mx :
Paulo: souhlas, i když to není nejhorší, ale furt dokola černá s bílou. A když ne, často vznikne stejně něco jiného, změny v průběhu stavby se to nazve. Lépe a jinak neumíme? Nakonec to totiž ani nebudou luxusní černé lesknoucí se kachle z krásného obrázku, ale natřený polystyren a celý šmrnc je pryč.
31.05.2023 17:17ELB :
Marian Kechlibar: Ano, Bohumínská je bariéra. Ale řešení nemusí být tak extrémně drahé a tak časově vzdálené, stačilo by upravit aktuální čtyřproudovku na městskou třídu se dvěma pruhy, vysadit stromořadí, označit pár parkovacích míst s časově omezeným parkováním zdarma … a postupně zastavovat proluky. Při existenci dálnice a plánech na dostavbu a zakrytí Místecké už není nezbytné, aby Bohumínská byla transit. Křížení s Českobratrskou je kompletní, zahrnuje totiž i Dědičnou a Michálkovickou. Pro místní dopravu je vhodné určitě ponechat.
ELB :
Paulo: Podle mě červené cihly nejsou v kontextu uliční zástavby Ostravy zrovna značkou Slezské Ostravy, ale Vítkovic. Fasáda bytového domu U Staré elektrárny mi příjde jako přiměřená a dobře korespondující s betonovou kaskádou a zelení na novém náměstí(čku).
31.05.2023 18:47Paulo :
ELB: Slezko je prostě Slezsko, jen to ostravské už je kompletně vykořeněné. Doporučuju se podívat na prvky te Elektrárny dle které se ulice jmenuje, nebo třeba na důl Michal. Amen.
ELB :
Paulo: Amen? Milý pane faráři, tohle je jen střelba od boku :)
1)Důl Michal není na Slezské Ostravě, nýbrž v Michálkovicích, neboli je zcela mimo kontext dané lokality Zámostí. Raději byste měl zmínit důl Svaté Trojice, nebo důl Michálka, ty jsou opravdu na Slezské Ostravě, ovšem také zcela mimo urbanistický kontext Zámostí. Navíc se jedná o pár staveb zvláštního určení, to se s „červeně cihlovými“ ulicemi moravských Vítkovic vůbec nedá srovnat.
2)Polskoostravská městská elektrárna není typickým příkladem stavby z neomítnutých cihel, ty zde tvoří pouze zdobné prvky a detaily stavby, jak správně uvádíte.
3)Obecně vzato, myslím, že se dá říci, že neexistuje žádná specificky slezská architektura staveb z neomítnutých cihel. Sakrální „architektura červených cihel“ se neobjevuje pouze ve Slezsku a do Slezska byla importována z jiných oblastí tehdy osídlených německy mluvícími obyvateli.
4)Slezsko prostě není (jedno) Slezsko. Jedná se o území, které nikdy netvořilo jeden útvar a vždy bylo rozdrobeno do několika regionů. I dnes v jeho nepatrné části v ČR se nejedná o 1 celek. Srovnejte třeba Těšínsko s polskou tradicí (Slezská Ostrava ležící na historickém území Těšínska se až do roku 1919 jmenovala Polská Ostrava), Hlučínsko s německou tradicí, nebo divočinu dosídlených území Nízkého Jeseníku se zapomenutými kořeny.
Tedy, ano, líbí se Vám určitý typ architektury, nic proti tomu, mě se celkem tato architektura také líbí, ale nejedná se primárně o nějaký projev Slezska a nový dům na Zámostí, o němž je řeč, tedy podle mého skromného názoru není nějakým kulturním barbarstvím, jen proto, že nectí domnělé tradice.
Jiri Klega :
Stavba nedodržuje odstup od protějších staveb s okny.
Základní kritéria, podle kterých je stavební úřad povinen posoudit předložený záměr, jsou uvedena v ust. § 90 stavebního zákona. Ve smyslu tohoto ustanovení stavební úřad posoudí, zda je předložený záměr v souladu s ust. § 90 odst. 1 písm. a) s požadavky stavebního zákona a jeho prováděcích právních předpisů, zejména s obecnými požadavky na využívání území.
Obecné požadavky na využívání území jsou zahrnuty ve vyhlášce č. 501/2006 Sb., (dále jen „vyhláška č. 501/2006 Sb.“). Požadavky na vzájemné odstupy staveb jsou stanoveny v § 25 odst. 4 a to: „Jsou-li v některé z protilehlých stěn sousedících staveb pro bydlení okna obytných místností, musí být odstup staveb roven alespoň výšce vyšší z protilehlých stěn, …“. Způsob měření odstupových vzdáleností staveb je dále upřesněn v odst. 8) „Vzájemné odstupy a vzdálenosti se měří na nejkratší spojnici mezi vnějšími povrchy.
A toto zde nebude rozhodně splněno. Navíc kde chtějí parkovat pro tolik bytů? Podzemní garáže budou problém a požadavky na počet míst by měly být takové, aby nevznikalo parkování na černo podél už tak úzkých ulic v okolí.
Záměr by neměl být tak megalomanský, neměl by se tlačit na všechny hranice pozemku a pak by byl i hezčí, se zachováním zeleně, která tady nezůstane žádná.
Byty v domě vzadu budou úplně zastíněné, to nájemníkům města není co závidět.
vojta :
Jiri Klega: Vy budete jeden z těch z###ů, co aktivně sepisují petice proti všemu, co se hne, že?
10.09.2023 16:22Petr :
Kdy bude možné si nějaký byt rezervovat/koupit? Mám pocit, že v této lokalitě jen vznikne myšlenka a všechny byty v ní už jsou prodané. Jak tomu bylo u Rezidence Keltičkova o pár metrů dál.
09.02.2024 09:23