Budoucnost Ostravar Arény

Aktuální stavebně-technický stav takřka čtyři desítky let starého objektu OSTRAVAR ARÉNY, v kombinaci se značným nárůstem nákladů na elektřinu i teplo, iniciovaly zadání studie k dalšímu rozhodnutí města, jak při rekonstrukci architektonicky výjimečné budovy postupovat a jak ji v dalších letech případně využívat.

Studie byla zpracována renomovanou společnostní Institut für Sportsättenberatung GmbH (IFS), a posuzovala tři možné varianty řešení. Tou nejefektivnější se ve výsledku ukázala varianta rekonstrukce OSTRAVAR ARÉNY pro konání akcí bez ledové plochy v kombinaci s výstavbou nového vrcholového centra ledních sportů. Náklady na tuto variantu jsou aktuálně definovány v rozsahu 1,8 až 2,3 miliardy korun.

Město systémově a dlouhodobě koná řadu kroků podporujících sport, mezi které náleží i vybudování příslušné infrastruktury celému spektru sportovních aktivit. S ohledem na počet stávajících sportovců, ať už se jedná o vrcholové, výkonnostní i amatérské oddíly ledního hokeje, para hokej, univerzitní hokej, krasobruslení či bruslící veřejnost, konstatujeme nedostatek ledních ploch ve městě. Stejně tak nejsou v Ostravě k dispozici prostory, krom OSTRAVAR ARÉNY, vhodné pro pořádání akcí s kapacitou nad dva tisíce diváků (koncerty, konference, mezinárodní akce v míčových sportech aj.). Možnost využití arény je přitom výrazně omezena téměř celoročním využíváním v režimu zimního stadionu, kdy je program přizpůsobován extraligovému i mládežnickému hokejovému kalendáři. Celková kapacita cca 10 tisíc míst v uspořádání pro lední sporty je při těchto sportech využita jen několikrát do roka a je zapotřebí řešit provozní náklady s ohledem na energetickou náročnost a ekonomické dopady,“ uvedl Jan Dohnal, primátor města.

OSTRAVAR ARÉNA byla otevřena v roce 1986 a stále je architektonickou dominantou města. Prošla několika modernizacemi, nejzásadnější byla obnova v letech 2003–2004. S kapacitou až 11 tisíc diváků je jednou z největších víceúčelových hal v zemi. V běžném období zavítá do arény během roku i několik set tisíc návštěvníků, domácích i ze zahraničí. Aréna je zároveň domovským stadionem hokejového klubu HC VÍTKOVICE RIDERA a slouží i pro domácí a mezinárodní aktivity krasobruslařů, para hokejistů, univerzitního hokeje a hobby hráčů. V návaznosti na návštěvnost a využívání objektu je zapotřebí rekonstrukce a modernizace některých stavebních částí a technologií, namátkou se jedná o vzduchotechniku, topné systémy, opláštění haly a mnohé další. Zcela zásadní je pak otázka energetické náročnosti objektu s ohledem na navyšování cen energií (elektřiny, tepla).

Nové centrum ledních sportů je plánováno s kapacitou sedm tisíc míst pro diváky a dostatečným zázemím, odpovídajícím požadavkům nejvyšší domácí soutěže i mezinárodních akcí. Kromě hlavní ledové plochy by mělo nabídnout i dvě tréninkové plochy o standardních rozměrech a jednu ledovou plochu o rozměrech zhruba poloviny standardního kluziště. Součástí nového centra by mělo být také zázemí pro tréninkovou činnost mimo ledové plochy (tělocvična, posilovna). Stávající aréna by mohla sloužit do doby otevření nového centra ledních sportů, načež by byla rekonstruována a modernizována tak, aby bylo možné ji následně využít pro pořádání akcí nevyžadujících ledovou plochu. Díky uvedenému řešení lze pak arénu nabídnout pro akce s požadovanou kapacitou 2-10 tisíc návštěvníků, kdy jsou tyto prostory zatím nedostatečné, a využít jak strategické polohy objektu pro návštěvníky z České republiky, ze Slovenska i Polska a její výborné dopravní dostupnosti i možnosti parkování přímo u objektu,“ doplnil primátor města Jan Dohnal.

Zpracovaná studie se zabývala třemi možnými variantami řešení obnovy arény. První verzí byla možnost kompletní rekonstrukce stávající arény při zachování způsobu užívání, což by znamenalo náklady ve výši zhruba 2,5 – 3 miliardy korun. Nevýhodou je uzavření objektu v délce minimálně dvou let a současná nutnost nalezení náhradních prostor pro působení domácího extraligového hokejového týmu a dalších oddílů ledních sportů, což by mohlo mít ekonomické dopady i dopady ve sportovní rovině. Druhou možností je výstavba nového centra ledních sportů při zachování arény bez ledové plochy. Tato varianta počítá s náklady ve výši 1,8 až 2,3 miliardy korun. V nákladech nejsou zahrnuty náklady na pořízení pozemku v případě, že by se stavba realizovala mimo pozemky ve vlastnictví společnosti VÍTKOVICE ARÉNA. Tato varianta řešení aktuální situace navíc připouští možnost realizace formou PPP projektu. Jako třetí varianta byla řešena demolice současného objektu a výstavba zcela nové multifunkční arény na původním místě. Tato verze je nejnákladnější, náklady se pohybují v rozsahu 6-10 miliard korun. Navíc architektonická hodnota objektu je významná a zázemí pro sportovní veřejnost by nebylo k dispozici pravděpodobně víc jak tři roky.

zdroj text: ostrava.cz

Související články


Komentáře

  1. Hans :

    Dohnal řekl ČT, že město vyjednává s majitelem protějšího pozemku, ktery chce v lokalitě postavit „novou městskou čtvrť, kde bude vše, od obchodních prostor až po hotely a kancelářské budovy“.
    Párkrát se tady řešilo co vlastně vyroste na místě zbouraných hal přes ulici. I když těžko říct, jak to nakonec dopadne…

    https://www.facebook.com/share/49TyvTCSnvMd6Mau/?mibextid=WC7FNe

    Thumb up 18 Thumb down 1
  2. Petr :

    Hokejky a kopačky už dostali na 200 let dopředu. Už ani koruna do fotbalu a hokeje.

    Thumb up 29 Thumb down 36
  3. Raptor :

    Petr: nikdo ti nemůže za to, že Tě sport nebaví.

    Thumb up 25 Thumb down 22
  4. LK :

    Bylo by hodně zajímavé, kdyby místo těch hal byla občaská vybavenost a nová čtvrť.

    Thumb up 11 Thumb down 6
  5. Mx :

    LK: Bylo, ale vzhledem k tempu zastavování jiných proluk ve městě a tempu výstavby kanceláří to bude zase jenom nějaký pěkný slib o nové komplexní čtvrti, ale zahušťování města by se mi líbilo.

    Thumb up 8 Thumb down 2
  6. riltr :

    Hodně jsem doufal, že zvítězí jedna z těchto variant…https://ateliersuran.cz/vitkovice/ Palác si prostě bez hokeje nedokážu představit…Hokejová hala pro 7.000 lidí v Ostravě je směšná…Pardubice, Liberec, Plzeň, v budoucnu OLOMOUC, BRNO počítají, nebo už mají arény větší…Momentálně arénu pro 7.000 lidí staví Jihlava, tak nevím, jestli jsou v Jihlavě megalomani, nebo u nás přizdisráči…Jestli momentálně nemají peníze na opravu Paláce, tak ať šetří a nevymýšlí nějaké hovadiny typu centrum ledových sportů (zkráceně TUNEL). Prý jim německá agentura spočítala, že tak velké město jako Ostrava potřebuje 9 ledových ploch…radši se měli té samé společnosti zeptat jak by měla pro stejně velké město vyrůst velká hala, když už nutně potřebují stavět novou. Vyjádření pan Pavlíka, že tím bude větší hlad po hokeji je zcestné, jeho by přece jako majitele mělo zajímat to, jaký zisk ze vstupného má což se samozřejmě odvíjí od toho, kolik lidí na hokej chodí. Zmenšit kapacitu, abych vyvolal hlad po hokeji, znamená, že nemám absolutně zmáknutý marketing…

    Thumb up 12 Thumb down 5
  7. Mx :

    Relevantnost studie neznám a nechci posuzovat. Nicméně Ostrava se dopředu vzdává některých velkých akcí vůči Brnu nebo Pardubicím, kde to vypadá velmi nadějně se stavbou nových super hal. Na druhou stranu, parádní nová aréna v Brně by stejně asi vzala Ostravě pořádání nějakého příštího mistrovství světa v hokeji o tak. Asi by jí stejně dali přednost.

    Thumb up 7 Thumb down 1
  8. davidb :

    Mx:
    Brno halu staví – https://arenabrno.cz/vyuziti/hokej
    Pro hokej s kapacitou 11.726.

    Další MS bude tam na 100 %.

    Thumb up 3 Thumb down 3
  9. Patrik :

    7000 na Ostravu je strašně málo. Opět se ukázala malost, připos*anost a podobně.

    Thumb up 12 Thumb down 9
  10. PC :

    Z historie: Nejvyšší návštěvnost měly Vítkovice v sezoně 1997/1998, tehdy jich v základní části dorazilo celkem 195 695 diváků, což činí průměr 7 527 diváků na utkání. Přes 7 000 tisíc byla průměrná návštěva i v ročníku 1996/1997, a to 7 386. Třetí historicky nejvyšší návštěvnost měl ostravský klub v sezoně 2017/2018 – 6 986 diváků na utkání. (https://hc-vitkovice.cz/vitkovicka-zakladni-cast-2022-2023-druhe-misto-a-102-bodu/)

    Takže 7000 mi přijde akorát…

    Thumb up 8 Thumb down 9
  11. balde :

    riltr: to vypadá hodně zajímavě, to si nechal zadat kdo a jakto, že to nikde nebylo zveřejněno

    Thumb up 0 Thumb down 2
  12. Mx :

    PC: A nechodí v jiných městech do menších hal taky jenom 70% kapacity v průměru? Nemyslím si, že haly musí být narvané k prasknutí při zápasech.

    Thumb up 8 Thumb down 3
  13. RILTR :

    balde: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostrava-rozhodla-ostravar-arenu-opravi-hokej-ale-postavi-novou-mensi-halu-2024.html

    a omlouvám se za „fámu“:) těch ploch má být podle studie pro město nad 160 tis. 7…

    Thumb up 0 Thumb down 0
  14. Jarek :

    Nemůžete brát průměrnou návštěvu na domácí hokej pokud to má být víceúčelová hala velké mezinárodní akce.Bohužel návštěva 7 000 tis na dlouhé roky odspudí Ostravu jenom k béčkovým akcím

    Thumb up 2 Thumb down 0
  15. aggu :

    Jarek: Měla by být o něco málo větší než 7000. Nicméně, ano. Nebudeme tu mít příštích 20-30 let Mistrovství světa v hokeji (rozuměj 1-2 akce). Myslím, že to je čirá hrůza ;) Další mistrovství uspořádáme někdy v roce 2060 spolu s Katowicemi ;)
    Pro jakékoliv další akce je podobná kapacita zcela dostatečná. Včetně MS v hokeji žen, juniorů….
    A současná hala bude adaptovaná jako Palác kultury a sportu. Akorát bez ledové plochy. Takže víceméně vše zůstane při starém a akce budou pořád „áčkové“ ;)

    Thumb up 1 Thumb down 1
  16. davidb :

    Jarek:
    Musela by se postavit halo pro 12.000 a více, abychom tady ještě někdy měli MS.
    Zbytečné.

    Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.