V polovině minulého roku město Opava úspěšně ukončilo soutěžní dialog na rekonstrukci obchodního domu Breda. Hlavním cílem bylo navrátit tuto ikonickou stavbu architekta Leopolda Bauera zpět do společenského, kulturního a městského života Opavy i České republiky.
Tým, který nyní pracuje na proměně Bredy, se brzy představí veřejnosti. Veřejná prezentace konceptu rekonstrukce i záměru budoucího programu budovy proběhne 24. dubna od 18 hodin v bývalém obchodním domě Breda. Vzhledem k omezené kapacitě budou vstupenky k vyzvednutí v Turistickém informačním centru Opava od 7. dubna od 16 hodin.
„Bude to příležitost setkat se s týmem architektů a odborníků z bruselského ateliéru OFFICE Kersten Geers David Van Severen, brněnského ateliéru GRAM a slovenského kolektivu Spolka, kteří společně pracují na transformaci Bredy. Během prezentace se dozvíte nejen o samotném konceptu rekonstrukce, ale také o vizi toho, čím by se Breda měla stát. Výsledkem soutěžního dialogu totiž nebyl jen architektonický návrh, ale také představa o tom, jaké aktivity a život bude Breda hostit,“ vysvětluje vedoucí odboru kancelář primátora Jana Foltysová.
„Aby se opět stala živou součástí Opavy, potřebuje právě vás. Během prezentace se dozvíte, jak se můžete zapojit a přispět k jejímu budoucímu využití. Breda může být prostorem právě pro vaše aktivity nebo podnikání,“ doplňuje Jana Foltysová.
Město Opava nedávno uzavřelo smlouvu s týmem architektů a zahájilo další fázi projektu rekonstrukce Bredy. V následujících měsících proběhnou podrobnější technické analýzy a diskuze o budoucím fungování budovy. „Pokud půjde vše podle plánu, do konce roku 2025 by měla být dokončena architektonická studie,” předpokládá hlavní architekt města Petr Stanjura.
Vzhledem k omezené kapacitě prostoru bude z představení pořízen videozáznam, který bude v co nejkratší možné době po akci zveřejněn na YouTube kanálu města.

pramen: Tisková zpráva / opava-city.cz

Kamil :
A to myslí jako vážně, ty vysazené duby před Bredou? Breda má být snad vidět , tedy za ty peníze Opavanů, a ne ji kompletně zalesnit, stejně jako bývalý zemský sněm, není již vidět…A pan hlavní Architekt to schválí ? Nezájem? nebo viděl ten návrh lesoparku u Bredy a nic k tomu neřekne?….Jinde v podobných městech mají odbor pohledové architektury pane městský architekte, jste snad placen od nějaké soukromé společnosti nebo máte povinnost chránit kulturní dědictví v Opavě??!!! Tento kritický komentář není namířen na jinak zdařilý návrh Bredy.
31.03.2025 23:02J :
Ta Opavská radnice za pár let také nebude vidět, asi nějaká úchylka stavět stromy před ikonami města Opavy, v Liberci kde se o opavském smutném případě bavili, se jen podivili, stavět vysoké stromy u paty historických budov je jinde přísně zakázáno. viz liberecká Radnice, a jiné historické objekty v ČR.
31.03.2025 23:10Martin [msstavby.cz] :
J: Kamil: Opravdu je potřeba pro domnělé vytvoření názoru v diskuzi psát pod několika různými přezdívkami z jednoho zařízení? :)
Vzhledem k formulaci komentáře asi ani netušíš, kde se vyjadřuješ.
Ale k věci. Vytvoření dlážděného veřejného prostoru bez stromů, který je navíc orientovaný jihozápadním směrem a kde po většinu dne svítí je vážně skvělý nápad, viď? Teplotní výheň bude určitě lákadlem pro každého návštěvníka.
Stromy nijak neomezují architektonickou hodnotu staveb. Naopak tím, že je část stavby z určitého místa skrytá, láká k objevování. Vysazování stromů v centru města je vítané. Navíc pomáhají omezovat dopady změny klimatu.
Ale tuším, že ty budeš koloušek, co by vykácel i Unter den Linden, aby šla vidět celá Braniborská brána už od císařského zámku.
01.04.2025 07:10Dan :
Kamil: Champs-Elysees bez stromu!
01.04.2025 08:39Mx :
Zeleň a stromy sice do města a na taková místa patří, ale pokud např. na jinak velice krásném Masarykově náměstí momentálně už je vidět pouze odhadem třetina historických fasád, tak to taky není značka ideál a město s velmi omezeným počtem historických domů by je mělo více stavět na odiv. Jinými slovy ty stromy trošku menší.
01.04.2025 15:28