V červnu byla v Ostravě-Hrabůvce (ulice Klegova) dokončen projekt „Parková plocha za poliklinikou Hrabůvka“, jehož hlavní součástí je biotop. Jedním z hlavních cílů projektu je zlepšení mikroklimatu v daném místě.
„Významně zastavěný městský prostor byl obohacen atraktivním vodním prvkem v podobě biotopu, který v zástavbě zlepší mikroklima. Projekt ctí šetrné nakládání s vodou, biotop je dotován vodami, které jsou sbírány z průsačných zpevněných povrhů parkové plochy v rámci šetrného nakládání s vodou. Čištění biotopu zajistí pobřežní vegetační pásmo rostlin a cirkulace vody. Jedná se o další městský projekt v souladu se zásadami metodiky modrozelené infrastruktury,“ konstatovala Hana Tichánková, náměstkyně primátora.
Vodní prvek je doplněn dřevěným molem s lehacími platy, nábřeží biotopu a hlavní pěší komunikace jsou tvořeny propustným probarveným betonem (jedná se o vodopropustný materiál). Další cesty jsou vytvořeny ze zatravněného štěrku, páteřní cestu pak lemuje trvalkový záhon. Vysázeny byly tisíce rostlin, cibulovinami počínaje a vodními rostlinami konče. Prostor byl dovybaven městským mobiliářem, lavičkami i odpadkovými koši.
„Zhotovitelem projektu byla městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň. Práce započaly v září loňského roku a dokončeny byly v květnu roku 2024. Náklady na realizaci parkové plochy činí takřka 27 milionů korun bez DPH. Projektovou dokumentaci vyhotovil ateliér Ing. Pavel Šimek – Florart, autory výchozí architektonické studie byli Ing. arch. Jan Zavadil a Ing. Ivan Tachezy,“ doplnil Břetislav Riger, náměstek primátora. Část projektu byla financován prostřednictvím Fondů EHP a Norska, výše dotace z Norských fondů činí 14,4 milionů korun s DPH.
Vysázeno bylo 26 stromů, převážně plnokvětých neplodících třešní, a 27 stromů keřovitého tvaru a keřů, pět stávajících stromů bylo přesazeno. Založeno bylo 251 metrů² trvalkových záhonů, 5951 metrů² trávníku, vysazeno bylo 1 300 vodních a vlhkomilných rostlin i 5 522 cibulovin. Neschází narcisy, krokusy, tulipány ani okrasný česnek. Výsadba obsáhla také sítiny, orobinec, puškvorec, žabník, ostřici, tužebník, kosatce, vrbinu, mátu, šmel, kypreje či krvavec a mnohé další.
Fotografie byly pořízeny 12.10. 2024
Záměr bohužel nerespektuje existující pěší vazby a tak zde vznikly vyšlapané pěšiny. Mezi odborníky se vede i diskuze nad používáním ocelových obrubníků ve veřejném prostoru z důvodu jejich nebezpečnosti (malé ostré hrany) převážně pro děti a rovněž z důvodu údržby okolní zeleně.
Záměr sousedí s rovněž nedávno dokončenou úpravou prostoru před poliklinikou. I když záměry vznikly v podobné době, je zde použit jiný druh mobiliáře. Jedním z důvodu nesouladu prvků veřejného mobiliáře může být fakt, že investorem biotopu a přilehlých ploch bylo město Ostrava. Investorem prostoru před poliklinikou pak městský obvod Ostrava-Jih. Jedná se o jeden z mnoha příkladů, že Ostrava potřebuje manuál městského mobiliáře, který by byl platný napříč všemi obvody.
Typ koše v prostoru před poliklinikou…
pramen citace: zdravaova.cz
donc :
Líheň pro komáry? Nebo je to nějak ošetřeno?
20.11.2024 10:32Paní Květa :
donc: „Já bych všechny ty vody zakázala!“
20.11.2024 10:42Vítek :
Ocelové obrubníky se opravdu šíří velmi rychle. Nevím, zda jde pouze o módu nebo to má nějaké racionální důvody. Jaké? Ví někdo?
20.11.2024 10:59Mx :
Vítek: oddělení trávy např. od vysoce savého betonu je zcela zásadní v zabránění vysychání okrajů trávníků v parcích. Zejména při absenci stínu. V jinak krásném parku u boříka v nové vsi to není a 10 cm na každou stranu chodníku tráva moc neprospívá nebo v létě žloutne. Tím neobhajuji tyto kovové obrubníky k zakopnutí. Možná mají jiný účel. Proti vysychání stačí použít plastovou fólii
20.11.2024 12:00Dan :
Mx: Samozrejme ze zadny betonovy obrubnik neni tak savy, aby vysusil sve okoli….
20.11.2024 12:59Zacinate prekrucovat fyzikalni vlastnosti. Je to jen o „designu“.
Mx :
Dan: nastuduj si to treba v tomto odkazu tu fyziku, nemas pravdu: https://www.travnik-realizace.cz/produkt/pvc-izolant-betonovych-obrubniku-hobby-obrubnik/
20.11.2024 15:45aldik :
donc: a nejen pro komáry, ale nebudeme rasisti tady :-D Aspon se maí kde vykoupat :D
20.11.2024 15:53Dan :
Mx: Aneb jak vytahnout dalsi penize z lidi. Je to nesmysl. Nasakavost betonovych materialu neni tak vysoka a hlavne absorpce obrubniku neni nekonecna. Pokud dochazi ke schnuti travniku je to kvuli zahrati obrubniku (ocel taky, mrk mkr) a kvůli celkove emisivite tepla ze zpevnenech ploch v okoli travniku.
Rovnez schnuti muze zpusobit i neodborna aplikace postriku proti plevelu na chodniku.
20.11.2024 15:58donc :
aldik: na to mají vodotryskx u ještěrky,v létě.
20.11.2024 16:23donc :
aldik: na to mají vodotryskx u ještěrky,v létě.
20.11.2024 16:24Mx :
Dan: Nemyslím si, že ty fólie proti průsaku vody do obrubníku, jsou jen marketing. V Ostravě lze ty méně prospívající okraje podél obrubníku vidět často. Kombinace tepla obrubniku a méně vody v tom místě udělá svoje. Opravdu doporučuju třeba u toho parku u Boříka se tam projít, Kde ještě není tolik vzrostla zeleň a stín. Je to tam podél všech chodníků – Výrazněří čí a méně kvalitní trávník asi 10 cm. Čím jiným by to bylo? Žloutnutí asi může být i postřikem, Ale v létě to může mít dodatečný i vliv na Žloutnutí na plochách bez stromů i to sání betonu. Já to řešil na své zahradě a těch článků doporučujících fólie je fakt spoustu, i ve diskusich lidi, nejen marketing stavebnin. Podle mě na tom něco bude.
20.11.2024 17:48Mx :
Zvlášť, když za obrubníkem obvykle následuje další sající beton a nebo podkladová kamenitá či štěrková vrstva, což je bezva drenáž pro vodu. A horší okraje s méně kvalitní trávou lze vidět i V zastíněných parcích, kam nepere slunce. Každopádně investice v městských parcích na tu fólii jsou zanedbatelné v celkových nákladech, nevidím důvod ji tam nedávat A byť jen trošku zvýšit kvalitu okrajů. U rodinných domů a novostaveb je to naprosto běžný standard za pár korun.
20.11.2024 18:06Dan :
Mx: Zboznuji diskuze ceskych patlalu na forech jakou jsou modrastracha, emimino, nebo facebookova skupina Stavíme svepomoci.
1. Pokud betonovy obrubnik i se svym zakladem propousti vodu a zaroven se nachazi mezi sterkovym podlozim chodniku a travnikem, tak by prece voda ze sterkoveho kolektoru zavlazovala i ten travnik ne? Nebo ona ta propustnost funguje poue jednim smerem? A ano, pod chodnik se doostane voda skrze spary dlazby.
2. Park u Borika. Stacilo se mi podivat na streetview a pricina je jasna. Chodnik je vyse nez travnik. Tedy i samotny zaklad obrubniku je vyse a mocnost zeminy nad nim je pak minimalni a pro travnik nedostatecna. To ale neovlivni nejaka folie, tam proste nema ta voda kam saturovat.
3. Neplette te si folie proti zarustani korenu do obruby s tim, c vy zde prezentujete. Fyzikalne to je nesmysl.
4. Davat dalsi plasty do zahrady muze jen prase.
5. Vratil bych se k tematu toho, proc jsou na Klegove ocelove obrubniky. Vase teorie pada uz na tom, ze chodniky jsou z propustneho materilau a voda jimi proteka do podlozi primo.
21.11.2024 07:17