Aktuální fotografie probíhající asanace bývalé rafinerie / chemičky Ostramo v Ostravě.
Fotografie zaslali dva čtenáři nezávisle na sobě. Děkujeme!
Pohled z dálničního přivaděče
Pohled od železniční trati
Pohled na lokalitu z března 2019
Situace rafinerie v 50.letech
Pohled z dronu na lokalitu z roku 2019
Vítek :
O Ostramu se přestalo mluvit, ale je vidět výrazný pokrok. Nakonec to asi bude pěkná průmyslová lokalita. To mlčení v tisku o lokalitě je zvláštní.
balde :
Vítek: snad budou pozemky využity, optimální místo k rozvoji průmyslových hal, než někde na zelené louce.
24.07.2023 15:27Rohlík :
Hurá. Konečně nebudou všechny návštěvníky Ostravy při příjezdu na hlavák vítat ruiny. Ten dojem z příjezdu byl vždy naprosto šílený. :)
Hans :
Rohlík: Já mám jiný názor, ale budu rád, pokud ho někdo vyvrátí dobrými argumenty..
Podle mě je těch budov škoda, tyhle cihlové areály měly svoje kouzlo a jejich bouráním se z Ostravy sice na pohled lehce mrazivé ale zároveň fascinující stává Ostrava brownfieldů a hal, které jsou dnes v každém městě, to znamená nová Ostrava, (bohužel) tuctová.
Tonda :
Hans : Kdyby se opravily, znovu využily, pak super ale než nechat ruiny a čekat na spadnutí, pak lepší to co se děje teď.
24.07.2023 21:34tojejedno :
Tato lokalita neni jediná, kde dochází k velké proměně po mnoha letech chátrání. Na druhé fotce je vidět jedna z hasících věží koksovny Jan Šverma, které se aktuálně bourají: https://www.mrozek.cz/demolice-uhelne-veze-v-arealu-koksovny-jan-sverma/. Nedávno šel k zemi plynojem, nyní baterie s komíny a uhelné pece, nakonec půjde i bývalá výtopna včetně všech sítí. https://brf-msk.cz/vytopna-jan-sverma. Celý tento areál bude za chvíli mminulostí a vznikne zde také nový zrekultivovaný brownfield, připravný pro novou průmyslovou výstavbu.
24.07.2023 22:13Adam :
Hans: jenomže ty budovy byly ten nejmenší problém. Daleko horší bylo to, co bylo pod nimi. A blbě se sanuje podloží, když na povrchu stojí barák
Alex :
Jako mladý technik jsem pracoval v jedné z nedalekých firem. Mimo jiné jsem sledoval stav spodních vod v kontrolních vrtech – důležité bylo, aby vrstva mastných tekutin (směs olejů, nafty, ropných látek obecně) nad hladinou spodních vod nepřesáhla výšku 120mm – na tuto výšku byl nastaven podnikový odlučovač tuků lapol, ze kterého odcházela odpadní voda do Černého potoka a dále do Odry (co je obsaženo ve vodě, s tím se nikdo netrápil, hlavně aby na hladině nebyla mastná kola). Stávalo se, že vrstva ropných látek stoupala nad všechny meze – to když neuneslo tlak potrubí nedaleké čerpací stanice Lokomotivního depa, narušené kavitací a bludnými proudy z kolejiště, kde se proháněly signály lokomotivního zabezpečovače. Byla dost alchymie odstraňovat tyhle havárie a jejich příčiny.
—
Je zajímavé, že únik nafty do odpadních vod byl považován (už tehdy) za mnohem větší průšvih, než ztráta nafty samotná.
—
No, někam jsme se v Ostravě za ty roky přece jen dostali. Některé problémy jsou vyřešeny, jiné vznikly. Ta modrá lídlovská kostka nad Bravanticemi v kontrastu s vyčištěnou průmyslovou plochou po Ostramu mě bude strašit do smrti jako symbol blbosti, chamtivosti a arogance.
Michal :
Divné. Mě by do smrti spíš strašily ty roky úniků svinstva do řeky a spodních vod.
25.07.2023 07:13alex :
Michal:
Ty úniky jsou již vyřešeny konkrétně i principiálně.
Na rozdíl od krabic na zelené louce.
Uvědomělý občan :
Škoda těch starých cihelných objektů :'(
26.07.2023 10:40No, teď přibudou další montovny pro… a kdo že v nich vlastně bude chtít pracovat?
davidb :
Uvědomělý občan:
26.07.2023 12:53Přečtěte si co bylo v zemi pod těmi cihlovými objekty!
Píše se to tady v diskuzi.