Umělecká výzdoba smutečních síní na hřbitově ve Slezské Ostravě autorů Reného Roubíčka, Jana Nušla, Radima Ulmanna, Otakara Schindlera, Františka Buranta, Čestmíra Hlavinky a Vladimíra Janouška.
Dne 23. dubna 2016 jsem na stránkách Moravskoslezských staveb zveřejnil první díl seriálu o uměleckých dílech na území města Ostravy s názvem Ostravské sochy. Rok uplynul rychle, ale nasbíralo se za něj celkem 52 dílů tohoto seriálu, který snad alespoň některé z vás každou sobotu těšil informacemi o výtvarné výzdobě veřejného prostoru našeho města a přispěl k její popularizaci. Dnes máme před sebou 53. díl, který tento roční maraton uzavře a bude posledním.
Před rokem jsme seriál začali na městském hřbitově ve Slezské Ostravě (viz první a druhý díl) a tam ho také zakončíme. Zatímco venkovní výzdobu hřbitova jsme si již představili vcelku kompletně, interiérové realizace zůstaly u slibů. Zde je tedy plním.
Na slezskoostravském hřbitově najdeme hned dvě smuteční síně – velkou a malou. Zatímco velká je součástí budovy krematoria a vévodí vrcholku kopce, na jehož svazích se hřbitov rozprostřel, malá se nachází hned u silnice, na kraji hřbitova za kostelem sv. Josefa. Obě smuteční síně byly v 60. letech bohatě vyzdobeny díly předních českých umělců, která vzešla z celostátní soutěže. Bohužel výzdoba malé smuteční síně vzala zcela zasvé při rekonstrukci v roce 1997 a nemáme zatím k dispozici ani historické fotografie jejího interiéru. Víme však, že čelní stěnu kaple zdobila skleněná stěna proslulého sklářského výtvarníka Reného Roubíčka o velikosti necelých 33 m2. Jiný prostor kaple (snad vstupní?) byl zpestřen dekorativní stěnou s mříží od Jana Nušla, který pracoval s prostorovým efektem – vzadu na stěně umístěné horizontální tyče byly opticky přetínány vertikálami otevírací mříže. Jak velká, tak malá obřadní síň měly taktéž zdobené vstupní dveře, které navrhli René Roubíček s Františkem Burantem. V obou objektech jsou již minulostí.
Velká smuteční síň si oproti malé dosud uchovala téměř původního ducha, ačkoli i zde leccos časem zmizelo. V samotné obřadní síni upoutá pozornost designové ztvárnění stropu, závěsná svítidla i dřevem obložené stěny, které nad katafalkem přecházejí do záměrně decentního reliéfu s osově symetrickými vertikálními prvky. Autory této realizace jsou architekt Radim Ulmann a malíř a scénograf Otakar Schindler. Celý prostor pak korunují nádherné barevné vitráže z hutního skla umístěné do podélných otvorů přetínajících boční stěny síně nad vstupy z čekáren rodiny a smutečních hostů. Jejich autorem je již zmiňovaný sklářský výtvarník František Burant (mj. autor skleněného dekorativního pásu na ochozu výpravní haly nádraží v Ostravě-Vítkovicích) a byly realizovány v dílnách Ústředí uměleckých řemesel v Praze.
Již k zaniklým dílům je nutno počítat výzdobu čekáren. Již v 60. letech byla jedna čekárna ozdobena reliéfem sochaře Čestmíra Hlavinky, avšak k podobě a dalšímu osudu tohoto díla nevíme zhola nic. Chytřejší jsme v případě druhé realizace, která vznikla teprve v roce 1980 pro čekárnu smutečních hostů, napravo od hlavního vstupu do smuteční síně, jež byla tehdy ke starší budově přistavěna. Pro tento prostor vytvořil reliéf renomovaný pražský sochař Vladimír Janoušek, s nímž architekt objektu Ivo Klimeš spolupracoval častěji (viz další ostravské Janouškovy realizace, o kterých již byla řeč ve 23. díle našeho seriálu). Závěsnou plastiku tvořily jednoduché pláty a pruty z nerezové oceli představující v celkové kompozici smuteční ratolest. Toto dílo viselo v čekárně hostů až do roku 2005, kdy bylo bez náhrady předáno Nadaci Věry a Vladimíra Janouškových, jejíž zástupci ho odvezli do Prahy. Touto cestou přišlo město Ostrava o další dílo předního českého umělce, jehož finanční hodnota by dnes byla oproti jeho pořizovací ceně počátkem 80. let, kdy vyšlo na 50 tisíc Kčs, minimálně desetkrát vyšší.
Popisovaná umělecká díla naleznete na stránkách databáze Ostravské sochy autora článku Jakuba Ivánka.
http://ostravskesochy.cz/dilo/1039
http://ostravskesochy.cz/dilo/1038
http://ostravskesochy.cz/dilo/1041
http://ostravskesochy.cz/dilo/1032
http://ostravskesochy.cz/dilo/1040
http://ostravskesochy.cz/dilo/1037
http://ostravskesochy.cz/dilo/1381
Hynek [msstavby.cz] :
Za msstavby si dovolim Jakubovi podekovat i tady, protoze, jak jsem mu rikal i osobne, tak urcite daleko predcil ocekavani, ktera jsem mel v dobe, kdy jsem ho oslovoval se zamerem tady necim podnetnym vyplnit prazdnou sobotu.. Takze jeste jednou moc diky za cas a energii do clanku vlozenych!
23.04.2017 00:31